Astronomi kapsamında Zodyak, ekliptiğin her iki yanında da 9 derece uzanan ve Ay ile diğer gezegenlerin yörüngelerini kapsayan kuşağın ifade ediliş biçimine verilen ad olarak bilinmektedir. Ekliptik üzerinde sergilenmesi gerçekleştirilen gökyüzü koordinat merkezinin bir özelliğini barındırmaktadır. Ekinos noktasının doğusunda yer alan gök boylamının derece cinsinden ölçülen değerini belirtmektedir. Güneş’in her yıl 21 Mart tarihinde ekinoks noktası üzerine gelmesiyle beraber tarihsel süreçten bugüne kadar Aries’in ilk noktası şeklinde bilinmekte olan ölçümün başlangıcına geçilmiş olmaktadır. Ekliptik devam ettiği sürece ilk 30 derecede gerçekleşen devinimin etkisi altında kalınabilir ve takımyıldızlarının arka planından ilkbahar noktasına ulaşmak için hareketini gerçekleştirdiğinden beri Aries’in Zodyak sembolü olarak tanımlanır. Ekiliptiğin ikinci 30 derecesinden sonra yer alan kısma ise Taurus’un Zodyak sembolü olarak tanımlanır. Bu süreç de zodyağın 20 sembolü süresince devam eder, bu sebeple de her bir tanesi büyük çemberinin 1/12’sini kapsar. Zodyak sembolleri, ölçüleri ve boyutları daima belirsiz olduğundan dolayı Zodyak dolaylarında devam eden takımyıldızlarının sınırlarını belirlemek için hiç başvurulmadı. Gök boylamından özel simgeler içerisinde yer alan ölçme kuralına 19. Yüzyılın ortalarında dahi başvuruluyordu. Ancak günümüz modern astronomisinde gök boylamının dereceleri her bir simge içerisinde 0’dan 30’a değil 0’dan 360 dereceye kadar numaralandırılmaktadır. Zodyağın astronomik ölçümünü belirlemek için bir araç kullanımından Batı astronomları tarafınca Rönesans’a değin gök konumlarını belirlemek amacıyla kullanılan bir yöntem olarak belirlendi. Daha sonra ise yerini astronomik konumlardan, gök boylamından gök enleminin ekliptik temeli tanımlarından sağ açıklık ve sapma yardımıyla ölçümü sağlanan ekvatoral koordinat sistemine bıraktı. Zodyak kuşağında yer alan 13 takımyıldızı yer almaktadır. Bu takımyıldızları ise; Capricornus, Aquarius, Pisces, Aries, Taurus, Gemini, Cancer, Leo, Virgo, Libra, Scorpius, Sagittarius, Ophiuchus olarak tanımlanmaktadır. Zodyak kelimesi de ayrıca gezegenlerin arasında hareket halinde olan toz tanelerinin Zodyak bulutunu ve buradan yansıyan ışığa verilen ad olan Zodyak ışığını da tanımlamak için kullanılmaktadır. Zodyak sembolleri aynı zamanda kişinin yıldız işareti olarak bilinmektedir. Güneşin doğumu kişinin doğumu esnasında ortaya çıkan doğum işaretini belirleyen etkendir. Zodyak içerisinde takımyıldızları ve işaretlerle ilgili on iki bölümü barındırmaktadır. Her bir üye Zodyak ilişkisi oldukları takımyıldızları tarafınca düzenlenmektedir. İlişkilenen elementler ve yönetici olan gezegenler Zodyağın içerisinde yer alan 12 bölümü daha da net bir şekilde tanımlamaya yardımcı olmaktadır.

Zodyak Sembolleri ve Sembollerin Taşıdığı Özellikler

*Aries (Koç: 21 Mart- 19 Nisan): Zodyak’ın en önemli işareti olarak bilinen Koç, oldukça cesur ve açık sözlü olarak tanımlanmaktadır. Oldukça iddialıdırlar ve konu duygularını açmaya geldiğinde ise de kendilerine engel olamazlar. Bu sebeple de düşünmeden konuşmamaya ve bu şekilde kimsenin duygularını incitmemeye dikkat etmeleri oldukça önemlidir.

*Taurus (Boğa: 20 Nisan- 20 Mayıs): Boğa kişisi sizi daha önce kimsenin yapmadığı ve yapmayacağı şekilde hayatta yer alan güzelliklerle tanıştıracaktır. Sabit bir toprak burcu olmasının yanı sıra mükemmel bir tada sahiptir ve savurganlığı da bir o kadar çok sevmektedir. Genelde maddi konularda sorumluluk sahibi olsalar da kendilerine ve değer verdikleri insanlara nasıl davranması gerektiğini oldukça iyi bilmektedirler. Zodyak sembollerinden olan boğa oldukça inatçı bir çizgiye sahiptir ve bu çizginin dışına çıkmaz. Bunun yanı sıra bir o kadar sadık ve güvenilir kişilerdir.

*Gemini (İkizler: 21 Mayıs- 20 Haziran): Zodyak’ın en kafa karıştırıcı işareti olarak tanımlanan İkizler mükemmel öğrenciler ve iletişimcileri temsil etmektedir. Oldukça zeki ve sevimli olan ikizlerin uğursuz yanları da bir o kadar çoktur. İkizler kişisi sosyalleşmeye oldukça özen gösterse de kendilerine zaman ayrılmadığında endişeli ve aşırı uyarılmış hissetmektedirler. Bu işaretin olması çoklu görevlerde oldukça iyi bir özellik temsil etse de aynı anda çok fazla iş yapmaktan kaçınılmalı, oldukça dikkatli davranılmalıdır.

*Cancer (Yengeç: 21 Haziran- 22 Temmuz): Su burcu olan Yengeç kişileri duygularını oldukça yoğun bir şekilde hissederlerken bu duyguları hep kabuklarının arkasına saklarlar ve göstermek istemezler. Kendiliğinden gelişen doğal bir beslenme içgüdüsüne sahiptir ve etrafındakilere bakmaktan oldukça çok keyif almaktadır. Bu durumla beraber huysuz olmaları ile ve duygularını kimse ile paylaşmamakla ünlüdürler. Bir sorun ile karşılaştıklarında ise genelde kendileri çözmeye çalışır ve kimseden yardım istememeye özen gösterirlerdir.

*Leo (Aslan: 23 Temmuz- 22 Ağustos): Aslan burcu kişileri oldukça harika arkadaşlardır ve mükemmel arkadaşlık kurmada üstlerine yoktur. Bunun sebebi ise, oldukça nazik, sanatsal ve sevdiği insanları koruma özelliğine sahip olmalarından gelmektedir. Kendilerine güvensin ya da güvenmesin tanıştıkları herkesi büyüleme özelliğine sahiptirler ve kendilerine kötü davranıldığını hissettikleri anda da aşırıya kaçabilirler. Belirli hobileri vardır ve bunlardan asla ödün vermezler. Bu hobilere vakit ayırırken etrafında bulunan insanların yaşamlarını da göz önüne almalı ve onların yaşamlarıyla da ilgilenmelidir.

*Virgo (Başak: 23 Ağustos- 22 Eylül): Zodyak’ta yer alan burçlar arasında tatmin edici ve en üretken burç olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun sebebi ise oldukça iyi bir şekilde organize olmaları ve odaklarını verdikleri bir işi eksiksiz bir şekilde tamamlamalarıdır. Oldukça titiz olmaları da onları son derece iyi bir editör olarak nitelendirmeye yetmektedir. Bu durumla beraber kendi veya çevresindekiler hakkında gerektiğinden oldukça fazla talepte bulunmamalı ve onlara karşı yargılayıcı bir tutum sergilememelidirler.

*Libra (Terazi: 23 Eylül- 22 Ekim): Terazi burcu Zodyak’ın en rahat burcu olarak tanımlanmaktadır. Bunun sebebi ise diplomasisi ve uyumlu doğasıdır. Yaşadıkları ilişkilere her zaman öncelik verirler ve bazı durumlarda da eşlerinin ihtiyaçlarına da kendilerinden önce yer verebilirler. Mükemmel bir şekilde oluşturulan kişisel stili, zevkli bir şekilde dekore edilen evleri Venüs ile yönetilen bu burç için estetik ve mükemmel bir göz halindedir.

*Scorpio (Akrep: 23 Ekim- 21 Kasım): Akrep burcu kişileri, gizemli, karizmatik, cesur ve baştan çıkarıcı olduklarından dolayı görmezden gelinmesi en zor olan burçlardan birisi arasındadır. Kavrama becerileri oldukça gelişmiş olduğundan dolayı insanları hiç de zorlanmadan okuyabilen burçların başında yer almaktadır. Bu durumların yanında arkadaşları ve partnerleriyle oldukça güçlü bağlar geliştirir ve bu bağların yanı sıra kendilerinden emin olmadıkları durumlarda da oldukça kıskanç ve sahiplenici olabilirlerdir.

*Sagittarius (Yay: 22 Kasım-21 Aralık): Zodyak’ın Yay burcu maceracı, çekici ve cömert olduklarından dolayı en sevilen burç üyelerinden biri halindedir. Oldukça iyimser olan bu kişiler risk almaktan asla kaçınmazlar. Anı yaşamaktan ve gelecek için hazırlık yapmaktan kaçınmamalı, bunların üzerine olabildiğince çok düşmelidirler. Ayrıca Yay kişileri evrenin gizemlerini ortaya çıkarmak için çalışmalar yapan bir filozoftur ve bu özellikleri kendiliğinden meydana gelmektedir.

*Capricorn (Oğlak: 22 Aralık- 19 Ocak): Azim ve kararlılıkları ile tanınmakta olan Oğlak burçları Zodyak’ın en disiplinli burçları arasında yer almaktadır. Kariyer ve statü odaklı olduklarından dolayı da iş konusunda oldukça kararlı ve yükümlülüklerini oldukça çok ciddiye alan kişiler halindedirler. Değişiklikten kaçınan Oğlak burçları bazen yıllarca günlük bir alışkanlığını sürdürür ve bundan oldukça çok keyif duyar.

*Aquarius (Kova: 20 Ocak- 18 Şubat): Zodyak’ta Kova burcu bağımsızlığı, özgünlüğü, tuhaflığı ve zekayı temsil etmektedir. Kova burcu kişilerinin enerjileri oldukça çok sıra dışı bir haldedir. Kova burcu kişilerinin motivasyon kaynağı toplumda bulunan modası geçmiş fikirleri yenileriyle değiştirmektir. Bu burcun kişileri oldukça çok öngörülemezdirler ve asla organize olamazlar. Ancak bunların yanı sıra insanları her zaman parıltılarla ve gizli yaratıcılıklarla etkisi altına alabilirler.

*Pisces: (Balık: 19 Şubat- 20 Mart): Zodyak’ta yer alan Balık burçlarının sakin ve nazik bir tavırları bulunmaktadır. Topluluğun duygularına dokunmak için inanılmaz bir kapasiteyi içlerinde barındırırlar ve oldukça kolay bir şekilde uyarlanabilirler. Bu sebeple de kiminle veya kimlerle ilişki kurduğuna oldukça çok dikkat etmelidirler. Balık burcu kişilerinin sezgileri aşırı kuvvetli olduğundan dolayı kimi zaman bağlantıları yok olabilmektedir. Bu sebepten dolayı da su işaretlerinin kendilerini toplaması oldukça büyük önem taşımaktadır.

Zodyak Elementleri ve Elementlerin Taşıdıkları Anlamlar

Her bir Zodyak sembolü dört element tarafınca yönetilmektedir. Bu elementler; ateş, toprak, hava ve sudur. Bu ögelerin her bir tanesinin kendi güçlü yönleri ve eğilimleri bulunmaktadır. Ancak her bir burcun her elemente tepkisi özeldir ve birbirinden ayırt edilebilirler.

*Su Elementi: Su burçları oldukça sezgiseldirler ve duygularının farkına varmıştırlar. Oldukça utangaç ve hassas olan Su burçları etrafındaki kişileri anlayabilen ve onlara tepki verebilen empati sahibi kişilerdir. Önem verdikleri insanlara karşı da oldukça cömerttirler ve onlara değer verirler. Ancak bu duygulardan faydalanacak olan kişilere karşı cömert olmamaya dikkat etmelidirler ve onlardan kaçınmalıdırlar. Yengeç, Akrep ve Balık burçları Su burçları dahilindedir. Su burcu kişileri derin tartışmalar yaşamaktan ve yakınlıktan hoşlanmaktadır. Bunun yanı sıra eylemleri ve amaçları hakkında sevdiklerine karşı her zaman açık bir haldedir.

*Ateş Elementi: Ateş elementitutku, yaratıcılık, rekabet gücü ve ilhamı temsil eden işarettir. Oldukça kolay öfkelenebilirler ve bir o kadar kolay da affedebilirler. Sınırsız canlılığa sahip olan cesur kaşiflerin işaretidir. Fiziksel olarak güçlü oldukları kadar da başka birilerine ilham kaynağı olabilirler. Ateş burçlarında yer alan kişiler oldukça entelektüel, yaratıcı ve romantik bir kişiliğe sahiptirler. Hemen hemen her zaman harekete geçmek için hazırlıklıdırlar. Ateş burçları da Koç, Aslan ve Yay’dır.

*Toprak Elementi: Toprak burcu kişilerimuhafazakarlıkları veyer yüzüne karşı sergiledikleri tavırlar ile bilinmektedir. Kişisel ve profesyonel olan hedeflere ulaşma ihtiyaçlarını fark etmeleri de onları her zaman ileri bir seviyeye taşımaktadır. Şımartılmaktan oldukça çok keyif duyarlar ve sevgilerini kazanacak kadar şanslı olan her bir kişiyi de şımartmaktan çekinmezler. Fiziksel varlığımızla bağlantılı olan Toprak burçları hassas, sadık ve oldukça çok istikrarlıdırlar. Zor zamanlar geçiren sevdiklerinin de yanında olmaktan asla kaçınmazlar. Toprak burcu elementleri; Boğa, Başak ve Oğlak’tır.

*Hava Elementi: Hava elementi; mantık, zeka ve sosyallik ile bağlantılıdır. Oldukça çok meraklı olmalarından dolayı da istisnai öğrenciler olarak bilinirler. Çoğu Hava burcu da resmi eğitimlerini tamamlasalar bile kendi kendilerini eğitmek için oldukça büyük bir çaba gösterirler. Arkadaşları ile iletişimlerinin kopmaması onları mutlu etmektedir. Bunun yanı sıra kötü enerjiyi kendisinden uzaklaştırmak için tek başına düşünmeye zaman ayırmayı ihmal etmemelidir, kendilerine değer vermelidirler. Hava burçları ise İkizler, Terazi ve Kova’dır. Oldukça hassas ve sosyal olan Hava burçları felsefi tartışmaları ve iyi roman okumayı çok severler. Tavsiye vermeyi çok sevseler de bazı durumlarda gösterdikleri yaklaşımlarla sığ bir tavır sergileyebilirler.

Zodyak’ın Yöneticileri ve Zodyak’ta Bulunan Ev Sistemlerinin Anlamları

Her bir burcun yöneticisi olan ve o burcu etkisi altına alan bir gezegen bulunmaktadır. Bir kişide bulunan Zodyak sembolünden başkasıyla nasıl etkileşeme girdiğini, yaşadığını ve nasıl bağlantılar oluşturduklarını gözlemlemek mümkündür. Gezegen hükümdarı mizacı belirlemesinin yanı sıra nasıl bir kişilik oluşacağını da ortaya çıkarır. Geleneksel gezegenler birçok Zodyak işaretinde hizmet sağlarken Güneş ve Ay yalnızca Aslan ve Yengeç için ayrılmıştır. Mars etkisi ile yönetilen burçlar çoğunlukla tutkuları tarafından yönetilirken; saldırgan ve dürtüsel eylemleri de beraberinde taşıyabilirlerdir. Merkür tarafından yönetimi gerçekleştirilen burçlar oldukça çok meraklı olduklarından dolayı iyi bir öğrenci ve iletişimci halindedirler. Yönetici gezegen Venüs olduğu zaman da romantizm, lüks ve estetik özlemi ön planda olmaktadır. Satürn’ün yönettiği burçlarda ise yapıyı taktir eden geleneksel veya kısıtlanan zihniyet ön planda olmaktadır. Jüpiter ise yönettiği burçlara iyimserlik ve yaşam enerjisi vermektedir. Bu Zodyak gezegenin yaydığı duygular da Aslan burcunun yönetici gezegeni olması ile alakalıdır. Ay, sezgi ve beslenme eğilimlerini ön plana çıkarmaktadır. Yeni gezegenlerin keşfi yapılmadan ve değerlendirilmeden önceki bin yıl boyunca 7 gezegen Zodyak’ın tek hükümdarları halindeydi. Gökbilimciler yeni bir gezegen keşfettikçe yeni semboller ve Zodyak hakkında daha modern bir cetvel ortaya çıktı. Özellikle Akrep burcuna sahip olan kişilerin çektiği Plüton gezegeni yüksek dönüşüm ve güç gezegeni olarak ön planda olmaktadır. Uranüs ise Kova burçlarına bir üzüntü vermek ve onları öngörülemez yapmakla ünlüdürler. Neptün’ün de Balık’ın görünümünde etkisi olduğu tahmin edilmektedir.

Zodyak’ın her bir burcunda doğal yöneticisi halinde olduğu ve gezegensel yönetici olan bir evi bulunmaktadır. Kişinin doğum haritası 12 bölüme ayrılır ve bu bölümlerin her birinin sayısal değeri bulunmaktadır. Zodyak haritasında yer alan ilk ev öncelikle yükselen bir burcun yönetimi altındadır. Ve bu eve benliğin evi tanımı verilir. Benlik evi kişinin görünümü hakkında bilgi vermesinin yanı sıra kimliği hakkında da bilgiler vermektedir. Hatta doğumla ilgili bilgiler bile bu evde gün yüzüne çıkarılabilir. İkinci ev paranın yönetildiği evdir ve kişinin güvenlik duygusunu sorumluluğu altına alır. Üçüncü evde ise kişinin nasıl bir öğrenim süreci yaşadığı ya da nasıl bir şekilde iletişim kurduğu hakkındaki bilgileri barındırmaktadır. Dördüncü evde ise ev hayatının hikayesi saklanmaktadır. Kişinin beşinci evi günlük rutinler ve sağlık hakkında bilgi vermektedir. Kişiler altıncı evlerinde yaratıcı ifadeleri ve ilgi alanları hakkında bilgi sahibi olabilir. Yedinci ev aşk ve ilişkileri barındırırken sekizinci ev seks, ölüm ve vergiler evi olarak bilinmektedir. Kişinin dokuzuncu evi ruhsal yolları ortaya çıkarır, onuncu evi ise profesyonel yolları gün yüzüne çıkarır. On birinci ev kişinin topluluk ve sosyal aktivizmle ve ayrıca zevk aldığı grup etkinlikleriyle olan alakasını gün yüzüne çıkarır. On ikinci ev ise görünmeyeni, bilinçaltını ve sırları yönetmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.