Yargıtay Erdoğan’dan Görev Süresi Istedi

Yargıtay Başkanlığı, üyelerin görev süresinin 12 yılla sınırlandırılması uygulamasından vazgeçilmesi için Cumhurbaşkanlığı’ndan talep gerçekleştirdi. Yargıtay, üyelerin görev süresinin yeniden yaş haddinden emekli oluncaya kadar sürmesini talep etti. Bunun gerekçesi ise “görev süresinin uzatılmaması halinde kıdem şartı aranan başkan, başsavcı ve daire başkanlığı seçimlerinde sorun yaşanacağı” iddiası olarak belirlendi.

65 yaşını bitirerek emekli oluncaya kadar görev yapan Yargıtay ve Danıştay üyelerinin görev süresi, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden önce çıkarılan bir kanunla 12 yıla indirilmişti. Hükümet, yüksek yargı içerisindeki Gülen yapılanmasına mensup oldukları iddia edilen üyeleri tasfiye etmek amacıyla bu yönteme seçmede bulunmuştu. Kanun kapsamında Yargıtay’da üye sayısı 516’dan 200’e indirilmişti. Danıştay’da ise üye sayısı 195’den 90’a inmişti. Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), yüksek yargıya yeniden seçmediği diğer üyeleri adli ve idari yargıya verilecekti. Ancak 15 Temmuz darbe girişimi olunca yüksek yargıda Gülen yapılanmasına yakın olduğu belirtilen üyeler ihraç gerçekleştirildi.

Yapısı değiştirilen Yargıtay’a 15 Temmuz’dan sonra 136 yeni üye görevlendirildi. Özellikle yargı içerisinde iktidara yakın görülen hâkim ve savcılar, yüksek yargı kadrolarına hâkimiyet kurdu.

Yargıtay, 2016’da atanan üyelerin görev süresinin dolmasına 6 yıl kalmışken, 12 yıllık görev süresi uygulamasının kaldırılması için harekete geçmeye başladı. Alınan bilgiye göre Yargıtay Başkanlığı, bu talebini özel görüşmelerde hem Cumhurbaşkanlığı hem de Adalet Bakanlığı yetkililerine sundu.

Bu talep, bizzat Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca tarafından da adli yıl açılış töreninde gündeme aldı. Akarca, burada yaptığı konuşmada, şu ifadelere yer verdi: “2016 yılında yapılan düzenleme ile Yargıtay üyelerinin görev süresi on iki yıl ile sınırlandırılmıştır. Bu görevin layıkıyla yerine getirilmesi ve yargı bağımsızlığının korunması bakımından 12 yıllık görev süresi sınırı kaldırılmalıdır.”

Yargıtay kulislerinde, bu talebin gerekçesi ise şu ifadelerle özetledi:

“Temyiz incelemesi görevi, uzmanlık gerektiren bir konu olup, ancak engin bilgi birikimi ve zengin deneyime dayalı olarak yürütülebilir. Mevcut yasal durumun devamı halinde, Birinci Başkanlık, Başsavcılık, Daire Başkanlığı gibi Yargıtay’daki önemli temsil ve yönetim makamları için öngörülen asgari kıdem dikkate alındığında, bu görevlere yapılacak seçimlerde de ciddi zorluklar yaşanacaktır.”

Söz konusu talebin gerçekleşmesi için Yargıtay ve Danıştay’ın kanunlarında değişiklik yapılması gerekiyor. Bunun için de iktidar partisi AKP’nin Meclis’e yasa teklif sunması gerekli oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.