Yaraların Temeli Chiron Evlerde

Mitolojide Chiron, babası kayıp annesi tarafından kabul görmeyen bir mittir. Bu mite göre de kişilerin bilinçaltında derin yaralara işaret etmektedir. Bizim müdahalemiz dışında bizi etkileyen yaralara işaret eder. Ancak bilinmelidir ki Chiron’u sanatın, şifanın tanrısı Apollo eğitmiştir. Apollo, Chiron’u şifacılıkla, sanatla eğitmiş ve etkin bir kişi konumuna getirmiştir. Kendi yarasını şifa dağıtarak iyileştirmiştir. Ayrıca Chiron, yarı at yarı tanrı olmasıyla da yay burcuna atıfta bulunmaktadır. Hatta bu nedenle özellikle yükselen Yay burcu kişiler genelde anne-baba konusunda yaralı olan kişiler olduğu öngörülmektedir.

Şifa, yaranın içindedir. Bizim de yaramızı chiron gösterir. Kelin ilacı olsa başına sürer cümlesindeki merhem burada var ancak kelin kendine sürecek kadar ilacı kalmamış durumudur. Chironun burcu kadar bulunduğu evde önemlidir. Bu içerikte chironun evlerde kendini nasıl gösterdiğini açıklayacağız.

Chiron 1. evde

Birinci ev dış görünüş ile ilgilidir. 1. evdeki chiron da kişinin dış görünüşü hakkında yaralanmasına sebebiyet verebilir. Hatta bunun için de çok fazla araştırma yapıyor ve bilgi ediniyor olabilir ancak kendine uygulamakta güçlük çekiyor olabilir. Görünüşün dışında birinci ev dışarıya yansıtılan kimlik, maskedir. Kişi bundan da hoşnut olmayabilir. Bunun yanında birinci evdeki chiron güçsüzler için kendini kurban etmeye de hazırdır. Fakat bu tehlikelidir. Sonuçta ne olursa olsun kişinin önce ben demeyi bilmesi de gerekit.

Chiron 2. evde

İkinci evde yer alan bir chiron, kişiyi parasal konularda çok iyi bir danışılan kişi yapabilir. Kendisi çok iyi yatırım tavsiyeleri verebilirken kendisi parasını elinde tutamayabilir. Bunun yanında bu kişiler kazandıkları parayı hak etmedikleri düşüncesinde de olabilirler. Bu değer yargısını kazanmaları gerekmektedir. Para konusunda vericidir ancak alıcı olamayabilir. 2. evinde chiron olan kişiler para-maddiyat konularında kendilerini iyileştirmelidirler.

Chiron 3. evde

Chiron’u üçüncü evinde olan kişiler, iletişim konusunda başarılıdırlar ancak dinlenmediklerini düşünebilmeye de açıktırlar. Ayrıca 3. ev İkizlerin evi olduğu için elleri de gösterir. Bu kişilerin ince motor becerileri gelişmiş de olabilir. Bunun dışında kardeşler tarafından yaralanmalara da açıktırlar. Fizikselden ziyade psikolojik anlamda yaralanmalara müsaittirler. Bu kişilerin kardeş, kuzen, yakın arkadaşlara dikkat etmesi gerekmektedir.

Chiron 4. evde

Bu kişiler ise özellikle anne tarafından sevilmediğini, kabul görmediğini hissedebilir. Ancak yine de en çok ailesine yardım eden, sorunlarını çözen de Chiron 4.ev konumuna sahip kişilerdir. Ailesine rahat verirken kendisi bunu bulamaz. Bu nedenle de evde durmak istemeyebilir.

Chiron 5. evde

Chiron’u beşinci evde olan kişiler, sanata yetenekli olup bunu bilemeyebilirler. Bunun dışında Aslan burcunun evinde olduğu için diğer kişilere benliğini ezdirme gibi sıkıntılar yaşayabilir. Çocuklarla arasında sağlıklı bir iletişim olmayabilir. Hobi evi de olduğu için keyif aldığı aktivitelerden utanma durumu da yaşayabilir. Kendine bunu layık görmeme durumu içinde kalabilir.

Chiron 6. evde

Başak burcunun evi olan 6. eve yerleşen bir Chiron kişiye eleştirel yaklaşma verebilir. Kendisine karşı, rutin işleri hakkında fazla acımasız olabilir. Düzenli olmak isteyip olamayabilir. Yahut o idealize ettiği düzene erişemeyebilir. Ancak diğer insanların hayatında düzen, sağlık konularında fazlasıyla şifacı olabilir. Ayrıca 6. evdeki Chiron; yeme alışkanlarının bozukluğuna ve sağlık konusunda kolay biçimde yara almaya açık olduğunu da göstermektedir. Ekstra dikkat edilmelidir.

Chiron 7. evde

İmzalı ortaklıklarda yaralanmaya müsait olunduğunu söyleyen bu konum aynı zamanda diğer insanlara çift/ilişki terapistliği yaparken kendisine çaresi olamamasını da gösterebilmektedir. İlişkilerinde partnerine fazla verici davranmaya da açık olabilir. Özellikle bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir. Alma-verme dengesinin kurulması önemlidir.

Chiron 8. evde

Chiron’u sekizinci evde olan kişilerin sık sık ameliyat olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanında bu kişiler ellerinde olmayan konularda büyük kayıplar yaşamaya da açıktırlar. Ancak bu konuları iyileştirmeyi de bilirler. Çok iyi terapist olabilirler. Ancak dediğimiz gibi kel, ilacını başkalarına dağıtıyor. Bu nedenle de kendi sorunlarıyla yüzleşemeyebilir ve daha da incinebilir. Eş kaybetme, eşine mahkum olma ve cinsellikte tatminsizlik gibi konular da olabilir.

Chiron 9. evde

Yurt dışı, uzak diyarlara gitmek isteyip gidememek; yüksek öğretim hayatında hayal kırıklıkları, diğer insanların özgürlüklerine fazla önem verirken kendisine çok katı ve acımasız olmak gibi durumları deneyimleyebilmektedir.

Chiron 10. evde

İş anlamında büyük yeteneklere sahip olmak ama o öz güvenin olmaması, yahut işkolik ebeveynler yüzünden çocukluğunu yaşayamamak, derin başarısızlık korkusunun altında yatan sevilmeme korkusu gibi durumları yaşamaktadırlar. Hatta bu nedenle de sırf ailesi tarafından sevilmek için kendine başarıyı şart koşması da olabilir.

Chiron 11. evde

Arkadaşları tarafından kazık yemek, arkadaş bulamamak, kalabalıklar içinde kabul görmemek, soğuk davranmak zorunda bırakılmak; aklını özellikle de gelecek hakkında başkaları için çalıştırırken kendisi için bir şey bulamamak gibi durumlar yaşayabilmektedirler.

Chiron 12. evde

Altıncı hissinin kuvvetli olması ancak bunun bilincinde olamamak, diğer insanların sırlarını, dertlerini taşırken; kendi problemlerini başkasıyla hatta kendiyle dahi paylaşamamak, yalnız kalmak isterken etrafında hep dertli insanlar olması, gizli düşmanların olması, doğuştan gelen suçluluk duygusuna sahip olmak, değersizlik hissi gibi yaralarla baş başa kalmakla uğraşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.