Üç Bölge Olağanüstü Kuraklık Yaşıyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün, Standart Yağış İndeksi (SPI) ve Normalin Yüzdesi Metodu’na (PNI) göre hazırladığı kuraklık raporunda, nisan ayında özellikle Doğu Anadolu’nun iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu ve güney batı Ege’nin büyük bölümü ile Çorum ve Amasya’nın bazı kısımlarında şiddetli, çok şiddetli ve olağanüstü kuraklık olduğu kaydedildi. Kuzey Ege ve Marmara’da ise çok, orta, hafif ve normal nem düzeyleri ölçülürken, Zonguldak ve Bartın kıyılarında aşırı nem yaşandı.

Meteoroloji’nin 2021 Yılı Nisan Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi raporunda ise ortalama sıcaklıkların İpsala ve Samandağ çevrelerinde mevsim normallerinin altında yaşandığı ifade edildi. Sıcaklıkların Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, Kuşadası, Bodrum, Milas, Isparelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleştiği bildirildi.

Yurdun diğer bölgelerinde ise sıcaklıklar mevsim normalleri civarında yaşandı. Hem uzun yıllar hem de geçen yıl nisan ayı ortalama sıcaklığı 12.1 derece iken, 2021 Nisan ayında ortalamanın 13.4 derece olduğu vurgulanan rapora göre, bu yıl 1.3 derecelik artış gözlendi. Nisan ayında en düşük sıcaklık eksi 6.4 derece Özalp (Van), en yüksek sıcaklık ise 36.9 derece ile Ceylanpınar’da (Şanlıurfa) belirlendi.

Marmara’da ortalama sıcaklık İpsala çevresinde mevsim normallerinin altında, diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında yaşandı. Nisan ayı uzun yıllar ortalaması 12.2 derece iken, bu yıl 11.8 dereceye düştü. En düşük sıcaklık eksi 2.1 derece ile Çorlu ve Balıkesir’de, en yüksek 30.8 derece ile Balıkesir’de gerçekleşti.

Ege’de ortalama sıcaklık Kuşadası, Bodrum, Milas çevrelerinde mevsim normallerinin üstünde, diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında meydana geldi. Nisan ayı uzun yıllar ortalaması 13.8 derece iken, bu yıl 14.6 dereceye yükseldi. En düşük sıcaklık eksi 3.7 derece Tavşanlı’da, en yüksek 35 derece olarak Aydın’da belirlendi.

Akdeniz’de ortalama sıcaklık Samandağ çevresinde mevsim normallerinin altında, Isparta, Alanya, Anamur, Senirkent, Göksun, Eğirdir, Köyceğiz, Gazipaşa, çevrelerinde mevsim normallerinin üstünde oldu. Diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında yaşandı. Bölgenin Nisan ayı uzun yıllar ortalaması 15 derece iken, bu yıl 15.9 dereceye yükseldi. En düşük sıcaklık eksi 5.5 derece Tefenni, en yüksek 35.2 derece Mut’ta meydana geldi.

İç Anadolu’da ortalama sıcaklık Sivas, Kırıkkale, Kangal, Pınarbaşı çevrelerinde mevsim normallerinin üstünde, diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında gözlemlendi. Nisan ayı uzun yıllar ortalaması 10.2 derece iken, bu yıl 11.5 dereceye çıktı. En düşük eksi 5 derece Yunak ve Pınarbaşı, en yüksek 31 derece Kırıkkale’de kaydedildi.

Karadeniz’de ortalama sıcaklık Akçakoca, İnebolu Gümüşhane, Bayburt, Osmancık, İspir, Oltu çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Nisan ayı uzun yıllar ortalaması 11 derece iken, bu yıl 11.8 dereceye çıktı. En düşük eksi 3.4 derece Bolu, en yüksek 33.4 derece Amasya’da gözlemlendi.

Doğu Anadolu’da ortalama sıcaklık bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde yaşandı. Nisan ayı uzun yıllar ortalaması 8.7 derece iken, bu yıl 3.3 derecelik artışla 12 dereceye kadar çıktı. En düşük sıcaklık eksi 6.4 derece Özalp, en yüksek 32.9 derece Iğdır’da meydana geldi.

Güneydoğu’da ortalama sıcaklık Kahta çevresinde mevsim normalleri civarında, diğer kesimlerde mevsim normalleri üzerinde yaşandı. Nisan ayı uzun yıllar ortalaması 15 derece iken, bu yıl 2.6 derecelik farkla 17.6 derece halinde oldu. En düşük sıcaklık 0.9 derece Diyarbakır ve Batman, en yüksek 36.9 derece Ceylanpınar’da kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.