TÜİk, 3 Kritik Veriyi Ertelemeye Alıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) düzenli olarak açıkladığı Hayat Tabloları (2018-2020), Uluslararası Göç İstatistikleri (2020) ve Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri’ni (2020) haziran ayından bu yan erteleme gerçekleştiriyor.

TÜİK göç ve ölüm istatistiklerinin ertelenmesini yaptığı önceki açıklamalarda “çalışmaların henüz tamamlanamadığı” gerekçesini iletmişti.

Ölüm istatistiklerine ilişkin yapılan açıklamada TÜİK şu ifadeler kullanılmıştı:

“Ulusal Veri Yayınlama Takvimine göre 24 Haziran 2021 tarihinde saat 10:00’da yayımlanması planlanan Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri, 2020″ haber bülteni, idari kayıtlardan üretilmekte olan istatistiklere ilişkin çalışmaların henüz tamamlanamamış olması sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmiştir.”

Ayrıca, ölüm oranları 2020 yılının pandemi yılı olması nedeniyle önem taşırken, verilerin açıklanmamasının Covid-19 pandemisiyle ilgili olup olmadığı merak konusu oldu.

Göç istatistikleri ise özellikle son dönemde yaşanan Suriyeli ve Afgan göçmen akını açısından önem taşırken TÜİK ölüm oranlarıyla aynı gerekçeyi göstererek verileri henüz paylaşılmadı. TÜİK’ten yapılan açıklama şu şekilde oldu:

“Ulusal Veri Yayınlama Takvimine göre 16 Temmuz 2021 tarihinde saat 10:00’da yayımlanması planlanan “Uluslararası Göç İstatistikleri, 2020″ haber bülteni, idari kayıtlardan üretilmekte olan istatistiklere ilişkin çalışmaların henüz tamamlanamamış olması sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.