Trabzon'da 32 Noktada Karantina Kararı Alındı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından; 27 Şubat- 5 Mart tarihleri arasında illere göre 100 bin kişiye düşen Covid-19 vaka sayısının güncel haritasının görselini paylaştı. Nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü ilk 5 il, yine risk haritasında kırmızı renkle işaretlenen ‘Çok yüksek riskli iller’in yer aldığı Karadeniz Bölgesi’nden çıkış yaptı. Haftalık verilere göre Samsun, her 100 bin kişide 348,36 vaka ile en yüksek vaka sayısının olduğu il oldu. Sırasıyla Samsun’u Sinop, Giresun, Ordu ve Trabzon şeklinde devam etti.

Türkiye’de ‘Çok yüksek riskli iller’ arasında yer alan Trabzon’un Ortahisar ilçesinde son 3 günde 32 bina karantina kararı alındı. Binalara giriş ve çıkışlar yasaklanırken, polis ekipleri de kontroller yapmaktadır.

Herkesin koronavirüsle olan mücadeleye katılması gerektiğini söyleyerek şu açıklamayı yaptı: “Birçok yerde binalar ve hatta apartmanlar karantinaya alınıyor. Trabzon’da vaka sayıları çok yüksek olmasına rağmen insanlar mahalle aralarında maskesiz dolaşıyorlar. Karantinada olan insanların dışarıya çıktıklarını bile görüyoruz. Çok tedirginiz. Kendimizi korumaya çalışıyoruz ama sadece bizim verdiğimiz mücadele ile olmaz. Herkesin tedbirlere uyması gerekiyor.”

İnsanların duyarlı olması gerektiğini söyleyen Celal Çırak ise şu ifadeleri kullanarak açıklama yaptı: “Burada insanlar genellikle sokaklarda oturuyor. Maskesiz gezen insanlar sokak aralarında çok oluyor. Sadece şehir merkezinde denetleme yapmakla bunların önüne geçmek mümkün değil. Kimse dikkat etmiyor. İnsanlarda duyarlılık yok. Hayatımız değişti ama hala işin ciddiyetini anlayamadılar. Karantinada olup dışarıya çıkan insanlarda var. Biz onları ayıplıyoruz ama işe yaramıyor. Özellikle mahalle aralarında sıkı denetimler yapılmalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.