Telefon Dolandırıcılığı Çetesine Operasyon Düzenledi

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ekipleri, telefonda aradıkları kişileri kendilerini polis ve savcı olarak tanıtarak dolandıran şüphelileri yakalamak için çalışma gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 ay süren teknik ve fizik takip sonucunda şüphelilerin daha çok yalnız yaşayan yaşlı kişileri hedef aldığı ve “FETÖ dosyalarınıza adınız karıştı. Size göndereceğimiz banka hesaplarına istediğimiz miktarı gönderin, sizi kurtaracağız, korkmayın.” açıklamasıyla kandırdı. Dolandırılan kişilerin oturduğu çevredeki güvenlik kameralarını inceleyen polisler, şüphelilerin parayı aldıktan sonra yolda yürürken görüntüye yansıdığını tespit etti.

Bu şekilde 7 kişiyi dolandıran ve yaklaşık 5 milyon TL vurgun yaptığı belirlenen şüphelilerin Ankara merkezli 3 ilde belirlenen adreslerine eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyonda aralarında çete liderleri A.T. ve E.Ç.’nin de bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Adreslerde yapılan aramalarda dolandırıcılıktan elde edilen ziynet eşyaları ve para bulunarak el konuldu. Para ve ziynet eşyaları sahiplerine geri teslim edildi.

Emniyet yetkilileri, vatandaşları uyararak bu tür telefonla arayan kişilere inanmamalarını kesinlikle para vermemelerini böyle bir durumla karşılaştıklarında ‘155 polis imdat’ telefonuna ihbarda bulunmalarını talep etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.