Suriye’de Atılan Roketler Kilis’i Tedirgin Etti

  • 19 Mart 2021
  • 0
  • 31 Görüntüle
Suriye'de Atılan Roketler Kilis'i Tedirgin Etti

Suriye sınırındaki Kilis’e, 2016 yılının ilk günlerinde terör örgütü DEAŞ unsurları tarafından roketli saldırı gerçekleştirdi. Aylarca süren 20’yi aşkın kişinin ölümü, yüzden fazla kişinin yaralandığı saldırılar, Fırat Kalkanı Harekatı ile bölgenin terör örgütlerinden arındırılması ile bitirildi. Ancak, 2018 yılının ilk günlerinden itibaren Kilis bu kez terör örgütü PKK/YPG tarafından hedeflendi. Afrin ve kırsalındaki bölgelerden Kilis’e yönelik roketli saldırılar Zeytin Dalı Harekatı ile teröristlerin etkisiz hale getirilmesiyle bitirildi.

3 yıldır huzurun hakim olduğu Kilis’e, dün saat 20.55 sıralarında terör örgütü PKK/YPG kontrolündeki Suriye’nin Tel Rıfat bölgesinden 2 roket atıldığı belirlendi. Saldırıda teröristlerin ateşlediği roketlerden biri Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Mahallesi’ndeki boş araziye diğeri ise bir mermer atölyesinin yakınına düşürüldü. Roket mermileri infilak etmezken, bölgeye güvenlik güçleri sevk edildi. Yapılan incelemenin ardından iş makinesiyle saplandıkları alandan çıkarılan roket mermileri güvenli bir alanda kontrollü bir şekilde imha edildi.

Sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı sıralarda gerçekleşen saldırıda evlerinde olan Kilisli vatandaşlar, sabah saatlerinde roketlerin düştüğü bölgede bulundu. Mermilerin düştüğü alanda oluşturduğu, ancak görevlilerce kapatılan çukurları inceleyen vatandaşlar, saldırı nedeniyle tedirginlik yaşadıklarını açıkladı. Mahalleli, sınır hattına yakın konumda bulundukları için geçen yıllarda da benzer saldırılara maruz kaldıklarını şu sözlerle dile getirdi: “Dün olduğu gibi bugün de teröre boyun eğmeyeceğiz. Teröristlerin hain saldırıları bizi asla yıldıramayacak. Evlerimizi ve topraklarımızı asla bırakmayacağız. Bize yönelik bu saldırıları yapanlar, dün olduğu gibi bugün de bedelini ödeyecekler. Her zaman devletimizin yanındayız ve terör örgütünün huzurumuzu bozmasına izin vermeyeceğiz.”

Ayrıca, dün gece yaşanan saldırının ardından roketlerin ateşlendiği Tel Rıfat bölgesindeki teröristler, güvenlik güçlerince ateş altına aldı. usya Federasyonu’nun da Milli Savunma Bakanlığı tarafından bilgilendirildiği saldırıyı yapan terörist hedeflerin, sınır birlikleri tarafından obüs ve çok namlulu roketatarlar ile misliyle karşılık verilmesiyle etkisiz hale getirildiği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir