Şizofreni Hastasını Öldüren Kadın Açıklama Yaptı

  • 15 Mart 2021
  • 0
  • 67 Görüntüle
Şizofreni Hastasını Öldüren Kadın Açıklama Yaptı

Olay, 20 Aralık 2020 tarihinde Samsun ilinin İlkadım ilçesi İlyasköy Mahallesi´ndeki Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi´nin Kadın Psikiyatri Servisi´nde yaşandı. Hastanede 2 aydır ‘bipolar bozukluk’ tedavisi gören Arife Kise, temizlik görevlisinin yanına giderek, aynı hastanede şizofreni tedavisi gören Nadiye Yıldız’ı yastıkla boğduğunu iletti. Sağlık görevlileri, durumu yetkililere ihbar etti. Sağlık görevlilerinin yaptığı kontrolde, Yıldız’ın yaşamını yitirdiği tespit edildi. Hastane görevlileri, şüpheli Kise´yi başka odada gözlem altına aldı. Polis tarafından gözaltına alınan Kise, çıkarıldığı mahkemece ‘Ruh bakımından kendini savunamayacak durumda bulunan kişiye yönelik kasten öldürme’ suçu gerekçesi ile tutuklandı.

Olayla ilgili yürütülen soruşturmada beklenen Adli Tıp Kurumu raporlarının gelmesinin ardından savcılık, iddianame yazıldı. İddianamede; sanığın akıl hastası olması nedeniyle ceza verilmesine yer olmadığına, güvenlik tedbirlerine uygun yüksek güvenlikli bir sağlık kurumunda koruma ve tedavi altına alınması talebinde bulundu.

Savcılık ifadesinde olayı anlatan Kise’nin, kendisini öldüreceğinden korktuğu için boğma eylemini gerçekleştirdiğini şu ifadelerle dile getirdi: “Çocukluğumdan beri sürekli rüyalar görürdüm, psikolojim bozuldu, Samsun Ruh Sağlı ve Hastalıkları Hastanesi’nde üç aydır tedavi görüyorum. Nadiye Yıldız, 3-4 gündür benimle birlikte kalmaktaydı, fazla konuşmazdık, bir iki defa kendisine nereli olduğunu sormuştum, hatta adını da öğrenmiştim, ancak unuttum, ben kendisinden pek hoşlanmazdım, o yüzden fazla sohbetimiz yoktu. Fakat onun beni öldüreceğini hissediyordum. 3- 4 gündür sürekli böyle hissediyordum, bu hislerimi hiç kimseye anlatmadım.” 

Olay nedeniyle üzgün olmadığını şu sözlerle ifade etti: “Yanımdaki karyolada yatan hasta beni öldürecekmiş gibi hissettim, böyle hissedince hemen başındaki yastığı elime aldım, hastanın başına nefes alamayacak şekilde bastırdım ve onu öldürdüm, kurtulmak için çabaladı, ancak faydası olmadı. 10 dakika süre boyunca yastıkla yüzünü sıkıca kapattım, hareketsiz kaldığını görünce bıraktım. Ölümü hak ettiğini düşündüm, bu yüzden üzgün değilim, beni öldüreceği hissini hastane görevlilerine ve doktorlara söylemedim. Oda içerisinde başkaca kesici bir alet kullanmadım, sadece yastık ile yüzüne bastırdım ve bu şekilde öldürdüm.” diyerek açıklamasına son verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir