Sinastri Haritası Yorumlama Merkür Açıları

Merkür, natal haritada düşünce yapımızı, iletişimizi, aklımızı temsil eder. Bununla beraber sinastri haritalarında da iletişimin nasıl olacağını, nerelerde problem çıkacağını ve hangi konuların konuşulacağı, üzerinde yoğunlaşacağını göstermektedir. Bu içerikte Merkür’ün partnerin açı yaptığı gezegenleri inceleyeceğiz. Ancak Merkür’ü hangi eve düştüğüne de bakmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz. Bunun yanında bu içerikte direkt olarak Merkür-Merkür açılarından başlayacağız. Çünkü Güneş ile yaptığı açılar bu yazımızda; Ay ile yaptığı açılar ise bu yazımızda mevcut.

Ayrıca şunu da hatırlatmakta da fayda vardır ki her harita bir bütündür. Bunun için tek iyi bir açı veya tek bir kötü açı ilişkinin geneli açısından net bir yorum yapmaz. Ancak elbette her konumun bir anlamı vardır. Şimdi sinastri haritası yorumlama Merkür açıları konusuna giriş yapalım:

Merkür-Merkür açıları

Kavuşum: Kişiler sık sık aynı şeyleri düşünüyor olabilirler. İletişim konusunda benzerlik gösterdikleri için beraber sohbet etmekten keyif alırlar. Kişilerde aynada kendiyle konuşuyormuş hissi uyanabilir. Bu yüzden kişilerin iletişimi ve anlaşması kolaydır. Sırlarını paylaşabilirler.

Altmışlık: Kişiler benzer iletişim biçimine sahiptir. Ayrıca bu şekilde anlaşarak birbirlerini geliştirebilirler. Anlaşmaları kolaydır. Birbirlerini rahatlıkla anlayabilir. İletişim kurmaktan keyif alırlar.

Kare (90): Kişiler farklı bakış açılarına sahip olabilir bu nedenle de fikirlerini anlamada güçlük çekebilirler. Kişiler birbirlerini gizemli bulup anlamaya çalışabilirler başta ancak sonrasında anlaşmaya varamadıkça zekalarını küçümseyebilirler. Aynı dilden konuşmazlar.

Üçgen (120): Kişiler birbirlerinin fikirlerini beslemeye açıktırlar. Birbirlerine düşünce konusunda derinleşmeyi öğretebilirler. Birbirlerinin fikirlerini fazlasıyla önemserler ve ciddiye alırlar. Benzer düşüncelere sahip olduğunu gösterdiği için anlaşmaları da kolaydır.

Karşıt (180): Birbirlerinin tam tersi düşünmeye açıktırlar. Örneğin biri bencil düşünüyorsa diğeri daha empati kurarak düşünüyor olabilir ya da biri maddiyatçı düşünürken daha manevi yönde düşünüyor olabilir. Biri görünene odaklanırken diğeri daha çok görünmeyene olanların ardına odaklanabilir. Birbirlerini ciddiye alıp anlamaya çalışırlarsa empati yetenekleri kuvvetlenecek ve dünyaya daha geniş pencereden bakabileceklerdir.

Merkür-Venüs açıları

Kavuşum: Kişiler birbirleriyle iletişimden keyif alır. Konuları güzellik, sanat, tatil gibi konular olabilir. Birbirlerine karşı kibar, nazik anlayışlı olabilirler. Birbirlerinin düşüncelerini anlayışla karşılayabilirler. Anlaşmaları rahattır.

Altmışlık: Partnerler birbirlerine dair olumlu düşünceler barındırır. Birbirlerinin fikirlerini beğenirler. Anlayışla karşılarlar. Bunun için de kolayca anlaşmaya müsait bir açıdır.

Kare (90): Birbirlerine karşı biraz kaba olmaya eğilimli olabilirler. Yahut fikirlerini saçma bulsalar da nazik olmaya çalışırken yalan söyleyebilir, kırabilir. Eğlence anlayışları birbirlerine uymadığı için anlaşmaları sıkıntılı olabilir.

Üçgen (120): Kişilerin düşünce ve keyif alanları birbirini derinleştirmeye açık bir potansiyele sahiptir. Beraberken sanatsal konulardan konuşabilirler. Bu anlamda paylaşımları mevcuttur. Bu nedenle beraberken birbirlerini kültürel anlamda beslerler.

Karşıt (180): Partnerlerin sanat anlayışları iki farklı uçta olabilir. Müzik tarzında anlaşamayabilirler. Ya da kültürel anlamda kendilerini sürekli farklı alanlarda geliştirdikleri için ortak noktada buluşamayabilirler. Ancak paylaşımlarla birbirlerini besleyebilirler. Bu nedenle de eğer birbirlerine kava davranmayıp anlaşmaya çalışırlarsa birbirlerinin gelişimine katkı sağlayabilirler.

Merkür-Mars açıları

Kavuşum: Kişiler birbirlerini harekete geçirebilme potansiyeline sahiptirler. Birbirleriyle her şeyi açıkça konuşabilir. Ayrıca bu açık açık konuşmaya küfür de karışabilir. Cinsel anlamda da konuşmaktan hoşlanabilirler. Bundan utanç duymazlar.

Altmışlık: Partnerler birbirlerini motive edecek konuşmalar gerçekleştirebilir. Birbirlerinin yanında zihinsel olarak enerjik hissedebilirler. Bu nedenle de beraber oldukça kendilerini daha genç hissedebilirler.

Kare (90): Birbirlerine karşı kaba olabilirler. Birbirlerini anlamadıkları için kabaca yaklaşabilirler. Bu yüzden anlaşmaları zor olabilir. Birbirlerinin fikirlerine saygı duymayabilirler bu da kavgaya çevirebilir.

Üçgen (120): Kişiler birbirlerini harekete geçirecek düşüncelere sahip olabilirler. Böylece hareketli bir ilişkileri olabilir. Cinsel anlamda konuşmayı severler. Cinsel ilişki esnasında da konuşmaktan keyif alabilirler. Birbirlerini spora teşvik de edebilirler. Rahatça anlaşabilirler. Bu yüzden beraber olmaktan her anlamda hoşlanabilirler.

Karşıt (120): Fikirlerine karşı acımasızca yaklaşabilirler. Kavgaya eğilimli bir iletişimleri olabilir. Birbirlerine karşı kaba konuşmalar gerçekleştirebilirler. Merkür kişisine Mars kişisi çok sabırsız gelebilir. Bu yüzden çocukça da gelebilir.

Merkür-Jüpiter açıları

Kavuşum: Partnerler birbirlerine güven duymaya açıktır. Bu nedenle de sırlarını paylaşırlar. Ayrıca konuştukları tüm konularda derinleşmeye de açıktırlar. Jüpiter kişisi Merkür kişisinin fikirlerini derinden etkileyebilir. Bunun yanında Merkür kişisi Jüpiter kişisini zekası ve düşüncüleriyle etkiler. İyi bir görünümdür ancak iletişimde abartı da mevcut olabilir.

Altmışlık: Kişiler birbirlerini felsefi anlamda beslemeye açıktır. Bunun yanında birbirlerini olumlu anlamda etkilerler. Fikirleriyle inançları hakkında konuşmaktan keyif alabilirler. Birbirlerine düşünsel anlamda iyi gelebilirler.

Kare (90): Kişiler birbirlerini inançları konusunda anlamayabilirler. Merkür kişisinin düşünceleri Jüpiter kişisinin inançlarına göre olmayabilir. Bu nedenle sohbetlerde Jüpiter kişisi Merkür kişisi üzerinde baskı kurmaya çalışabilir. Merkür kişisi de bunalabilir. İlişki saygısını kazanamazsa sıkıntılar yaşanabilir.

Üçgen (120): Bu kişilerin fikirleri ve inandıkları değerler; ahlaki açıdan uyumlu olduğunu gösterir. Birbirlerini fikir ve inanç konusunda karşılıklı olarak beslemeye açıktırlar. Bu nedenle de birbirlerinden çok şey öğrenebilirler. Birbirlerine fikir konusunda bolluk bereket getirmeye eğilimlidirler.

Karşıt (180): Merkür kişisinin düşünceleri Jüpiter kişisinin ahlak anlayışına ters düşebilir. Bu nedenle kişiler birbirlerini anlamakta ve birbirleriyle anlaşmakta güçlük çekebilirler. Eğer uç noktalara karşı hassas davranmazlarsa ilişki uzun soluklu olmayabilir.

Merkür-Satürn açıları

Kavuşum: Merkür kişisi bu ilişkide düşünce anlamında olgunlaşmaya açıktır. Ancak Satürn kişisini biraz fazla otoriter de bulmaya müsaittir. Eğer bu durumu kendisi için olumlu şekle dönüştürüp Satürn kişisinin deneyimlerinden ders çıkarmaya odaklanırsa kazançlı çıkabilir. Fakat burada düşüncelerinin kısıtlamasına izin vermeyip bunu fark etmelidir.

Altmışlık: Satürn kişisi Merkür kişisinin olgunlaşmasına yardımcı olur. Sohbet konuları biraz daha iş merkezli olabilir. Tavsiyelere fazlasıyla yer verilebilir.

Kare (90): Satürn kişisi Merkür kişisini biraz başına buyruk bulabilir. Düşüncelerini anlamakta güçlük çekebilir ve kendisinin istediği şekilde düşündürmeye zorlayabilir, iletişimine müdahale etmeye kalkışabilir. Bu nedenle de ilişki uzun soluklu olmadan uzak kalabilir eğer Merkür kişisi pasif biri değilse.

Üçgen (120): Kişiler birbirlerinin biraz daha akılcı ve kurallara uygunluk göstermeye itebilir. Gelenekçi yapılara beraberken daha iyi uyum sağlayabilirler. Bu nedenle de birbirlerine iyi gelebilirler. Kendilerini daha olgun hissedebilirler.

Karşıt (180): Merkür kişisine Satürn kişisi fazla gelenekçi gelebilir. Onu biraz daha eski kafalı olarak görmeye yatkın olabilir. Baskıcı bulabilir. Bu nedenle de iletişim konusunda çok sıkıntı yaşayabilirler. Birbirlerini fazlasıyla zor bulabilirler.

Merkür-Uranüs açıları

Kavuşum: Uranüs kişisi Merkür kişisinin aklını başından alabilir. Bir anda başka bir moda girmesini sağlayabilir. İyi veya kötü çok ani düşüncelere, hızlıca gelen fikirlere salabilir. Merkür kişisinde güven yaratması zor olabilir fakat ilgisini fikirsel anlamda çeker.

Altmışlık: Merkür kişisinin zihninin sınırları genişleyebilir. Beraberken yeni şeyler öğrenmeye açıktır. Bu nedenle de keyifli sohbetleri olabilir.

Kare (90): Uranüs kişisi Merkür kişisine çok ani gelebilir. Aynı zamanda dedikleri de saçma gelebilir. Uranüs kişisi de Merkür kişisinin sohbetini sıkıcı bulabilir.

Üçgen (120): Kişiler beraberken yeni şeyler öğrenmeye ve bu konular hakkında konuşmaya, sohbet etmeye açıktır. Bu yüzden birbirleriyle beraber vakit geçirmekten keyif alabilirler.

Karşıt (180): Merkür kişisi Uranüs kişisinin yaptıklarının tam tersini düşünmeye eğilimli olabilir. Merkür kişisi Uranüs kişisini fazla uçuk bulabilir. Aklından şüphe etme noktasına da gelebilir. Eğer birbirlerine karşı anlayış göstermezlerse ilişkileri aniden bitebilir.

Merkür-Neptün açıları

Kavuşum: Kişiler romantik bir konuşmaya sahip olabilirler. İletişimleri masalsı gibi gelebilir. Ancak aynı zamanda birbirlerine bağlandıkça güvenmeme konuları da meydana gelebilir. Neptün kişisi Merkür kişisinin düşüncelerini manipüle edebilir.

Altmışlık: Merkür kişisinin sanata karşı yeteneğini ortaya çıkartabilir Neptün kişisi. Bunun yanında beraberken kendilerini büyülü ortamda gibi hissedebilirler. Neptün kişisi kandırmazsa ilişkileri iyidir.

Kare (90): Merkür kişisi Neptün kişisinin ne demek istediğini anlamayabilir. Neptün kişisi Merkür kişisine yalancı gelebilir. İletişimini çok kapalı bulabilir. Bu yüzden anlaşma konusunda güçlük çekebilirler.

Üçgen (120): Bu ilişkide kişiler iletişim konusunda farklı bir dil geliştirebilirler. Beraberken Merkür kişisinin sanatsal yönü ortaya çıkabilir. Neptün kişisi Merkür kişisinde bağımlılık geliştirebilir. Aşırı bağlanma, Merkür kişisinin sürekli aklında olma özelliği gösterebilir.

Karşıt (180): Merkür kişisi Neptün kişisini anlayamaz. Çok yalancı gelebilir. Aynı zamanda manipüle de edilebilir. Neptün kişisi de Merkür kişisini duygusuz ve sadece aklıyla hareket eden biri olarak görebilir.

Merkür-Plüton açıları

Kavuşum: Merkür kişisi Plüton kişisinden fikirsel anlamda fazlasıyla etkilenebilir. Sohbetleri dönüp dolaşıp cinselliğe gelebilir. Bunun yanında Plüton kişisi Merkür kişisinin ağzından lafları çok kolay alabilir. Ayrıca Merkür kişisinin düşünce boyutundaki krizlerini çözmede yardımcı olabilir.

Altmışlık: Kişiler birbirleriyle rahatlıkla gizli şeylerini paylaşabilir ve anlaşabilirler. Bu nedenle de bağlılık duyabilir ve güvenli hissedebilirler.

Kare (90): Merkür kişisine Plüton kişisi çok karanlık ve gizli gelebilir. Bunun yanında tehlikeli de bulabilir. Aralarında fikirsel anlamda krizler çıkabilir. Birbirlerinden bir şeyler saklamaya eğilimli bir ilişki içinde olabilirler.

Üçgen (120): Bu açıya sahip kişiler birbirlerinin fikirlerini derinden etkileyebilir. Bu durum Merkür kişisinin fikirlerini değiştirebilir. Birbirlerine karşı sırlarını rahatlıkla paylaşabilirler. Gizli konularda rahatlıkla birbirlerini anlayabilirler.

Karşıt (180): Burada kişiler kendilerini güvende hissetmeyebilirler. Bu yüzden de kendilerini kapatabilirler. Merkür kişisi iletişim konusunda kendini kısıtlamaya çalışırken Plüton kişisi de tamamen kapatabilir. Yine de aralarında çekim olabilir. Fakat güvensizlik açısından ilişkileri zedelenmeye de müsaittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.