Mete Gazoz çeyrek Finale Yükseldi

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın 8. gününde klasik yay bireysel finalinde İtalyan Mauro Nespoli’yi 6-4 yenen milli okçu Mete Gazoz, altın madalyayı almaya hak kazandı.

Yumenoshima Okçuluk Alanı’nda 29 Temmuz Perşembe günü yapılan ilk tur maçında Lüksemburglu Jeff Henckels’i, ikinci tur müsabakasında ise Avustralyalı Ryan Tyack’ı yenen Mete Gazoz, son 16 turuna çıkmıştı.

Milli okçu, sabah seansında son 16 turunda Avustralyalı Taylor Worth’u geçerek çeyrek finale kaldı. 22 yaşındaki Mete Gazoz, bu turda da dünya sıralamasında 1 numara olan ABD’li Brady Ellison’u eledi ve yarı finale adını taşıdı.

Yarı finalde de Japon Takaharu Furukawa’yı mağlup ederek finalist olan Mete Gazoz, İtalyan Mauro Nespoli ile altın madalya maçını oynadı.

Takımda Londra 2012’de altın madalya alan, dünya ve Avrupa şampiyonu rakibi karşısında Mete, maça iyi başlangıç yapmadı. İlk set 26 puan atan Mete, rakibinin 29’a ulaşmasıyla 2-0 geri düştü. İkinci set 28-28’lik eşitlikle tamamlanınca sporcular 1’er puan topladı.

Müsabakanın üçüncü setini 27-26 alan ay-yıldızlı sporcu, genel skorda 3-3 beraberliği oluşturdu. Dördüncü sette iki sporcu da üst düzey atışlar yaptı. 29-29 sona eren setin ardından genel skorda beraberlik devam etti: 4-4.

Kazanan sporcunun olimpiyat şampiyonu olacağı beşinci sete Mete 9, Nespoli ise 8 atarak başlangıç yaptı. İki sporcu da ikinci atışlarında 10 puana ulaştı.

Son atışında 10 puan atan Mete, rakibinin atışını beklemeden genel skorda 6-4 üstünlük kurarak maçı 6-4 aldı ve altın madalyaya uzanabildi.

Gümüş madalya Nespoli’ye giderken, bronz madalya Japon Takaharu Furukawa’a verildi.

Milli okçu Mete Gazoz, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda klasik yay bireysel kategorisinde altın madalya alarak Türk okçuluğunun olimpiyatlardaki ilk madalyasını getiren sporcu olarak kaydedildi.

Yarı finalde de Japon Takaharu Furukawa’yı mağlup ederek finalist olan Mete Gazoz, finalde de İtalyan Mauro Nespoli’yi geçerek altın madalyaya ulaşabildi.

Bu sonuç, Türk okçuluğunun olimpiyatlarda aldığı ilk madalya olarak tarihe kaydedildi.

Okçuluk, Türkiye’ye olimpiyatlarda madalya getiren 7. branş olarak belirlendi.

Türkiye, olimpiyatlarda kazandığı toplam 93 madalyanın tamamını atletizm, boks, güreş, halter, judo ve tekvando branşlarında toplandı. Okçulukta alınan başarıyla toplam madalya sayısı 94’e, madalya getiren branş sayısı da 7’ye çıktı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanan milli okçu Mete Gazoz’u telefonla arayarak tebrik ettiğini belirtti.

Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda milli okçu Mete Gazoz, klasik yay bireysel kategori finalinde İtalyan Mauro Nespoli’yi mağlup ederek okçulukta Türkiye’ye tarihindeki ilk olimpiyat altın madalyayı kazandı. Madalya töreninden ardından Mete’yi telefon arayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milli sporcuyu başarısından dolayı tebrik ederek, şöyle dedi: “Gözlerinden öpüyorum. Tebrik ediyorum. Bizleri çok duygulandırdın. Tarihi yeniden ayağa kaldırdın. Okçu bir milletin okçu bir torunu olarak tarih yazdın. Gözlerim yaşlı olarak o son okunu izledim. İnşallah Türkiye’de Külliye’de seninle beraber bu mutluluğu milletçe yaşayacağız.”

Milli Okçu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürlerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.