Rize'de 15 Yayla Evi Ateşe Verildi

Rize ilinin Fındıklı ilçesine bağlı olan Arılı ve Gürsu köyü halkının kullandığı, Ardeşen ilçesi sınırlarındaki Küçükyayla Yaylası’ndaki bazı evler, 2 Mayıs’ta kimliği belirsiz kişilerce ateşe verilerek yakıldı. Yayla evlerinin yakıldığı yönünde ihbar üzerine itfaiye ekipleri, bölgeye gönderildi. Ancak ekipler, kar nedeniyle yol kapanınca evlere ulaşım sağlayamadı. Ekiplerin çıkamadığı kimsenin yaşamadığı belirlenen evlerdeki yangın kar ve yağmurun etkisiyle kendiliğinden sönerek durdu. Ev sahiplerinin yeni haberdar olduğu yangınla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi. 15 evin ateşe verildiği tespit edilen yangında 9 ev hasar görürken, 6 ev kullanılamaz bir hale geldi.

Jandarma ekipleri, şüphelileri yakalamak için çalışmalarını sürdürürken, yaylada bazı kişiler arasında, arazi kullanımı kaynaklı husumet bulunduğu bildirildi.

Yaylada evi olanlardan Hikmet Terzi, şu açıklamada bulundu: “Yaylamızı yaktılar, ben çocukluğumdan beri her yaz oraya giderim. Dedelerimin yeri, çok emeklerimiz var orada. Nasıl kıydılar bu emeklere. Fotoğraflardan yanan evlerimizi gördük. Bizim de içimiz yandı.”

50 yıldır her yazı yaylada geçirdiğini söyleyen Emine Terzi, şu açıklamada bulundu: “50 yıldır bu yaylaya çıkıyorum. Önceden hayvancılık ederdik. Alıştım şimdi ben yaylasız duramıyorum. Her yaz çıkıyordum. Evlerimizin yandığı haberini aldım, çok üzüldüm. Bizim geçmişimizle beraber dedelerimizin kemiklerini de yaktılar.”

Fatma Terzi ise şu şekilde konuştu: “Bizim hayatımız yazları hep yaylada geçiyor. Dedelerimizden öğrendik yaylacılığı, biz de devam ettiriyoruz. Yanan evlerimizin fotoğraflarını gördüm, çok üzüldüm. Gerçekten diyecek bir şey yok. Nasıl kıydılar o kadar emeğe.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.