Navalni hareketi hakkında açıklama yaptı

  • 16 Eylül 2021
  • 0
  • 18 Görüntüle
Navalni Hareketi Hakkında Açıklama Yaptı

Rusya’da tutuklu muhalif lider Aleksey Navalni, Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya’nın adaylarını Devlet Duması’ndaki koltuklarından etmek için birçok komünist adaya destek sağlayacak.

Navalni’nin hareketinin çıkardığı bütün adayların pusulada yer almasının engellenmesinin ardından Navalni ve ekibi Rusya genelinde bin 234 adaya destek gerçekleştirdi.

Navalni’nin YouTube kanalından yayınlanan videoda, şu ifadelere yer verildi: “17-19 Eylül arasında Rusya Devlet Duması seçimleri yapılacak. Birleşik Rusya 5 yıl daha güçte kalmaya çalışacak. Bunu Birleşik Rusya’ya karşı sandıkta birleşerek, ‘Akıllı Oylama’ yaparak önleyebiliriz.”

Navalni hareketinin desteklediği adayların çok büyük bölümünü Rusya Komünist Partisi adayları meydana getiriyor.

Hareketin oy verilmesini tavsiye ettiği adayların listesinde milliyetçi Liberal Demokrat Parti, Adil Rusya ve Rusya İçin Vatanseverler partisinden de birçok isim yer alıyor.

Navalni ve ekibi parlamento seçimlerinde tekrar “akıllı oylama” adını verdikleri oy kullanma sistemini kullanmayı amaçlıyor. Bu sistem kapsamında Navalni’nin destekçileri, Vladimir Putin’in Birleşik Rusya Partisi’nin destek verdiği bağımsız adayların seçilmemesini sağlamak için bölgedeki en güçlü ikinci parti için oy kullanıyordu. Bazı durumlarda Navalni’nin destekçilerinin komünist partilere oy vermek durumunda kalmasıyla sistem tartışmalı bir hal aldı. “Akıllı oylama” ile son seçimlerde Navalni destekçileri Putin destekli adaylardan bazı şehir konseyi koltuklarını aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir