Mert Çiller Hakkında 10 Yıla Kadar Hapis Istemi

Eski Başbakan Tansu Çiller’in oğlu Mert Çiller hakkında eski eşi Zeynep Çiller’e ve kızına şiddet uygulamaktan 10 yıla kadar hapis talep edildi.

Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Mert Çiller’in iki çocuğunun annesi Zeynep Çiller’e ve kızına şiddet uyguladığı iddiasıyla bir yılı aşkın süredir süren soruşturma sonlandı. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde önümüzdeki günlerde görülecek davanın iddianamesinde Zeynep Çiller şikayetçi, çiftin 12 yaşındaki kızları da mağdur olarak bulundu.

İddianamede şiddet olayları şu ifadelerle aktardı:

“Çiftin İstinye’deki aile konutlarında 5 Mayıs 2020 günü Mert Çiller yere atarak kırdığı cam su şişesini temizlemesi için üst katta bulunan Zeynep Çiller’i çağırdı. İddiaya göre Mert Çiller, Zeynep Çiller’e, “Çabuk gel, beş dakika içerisinde burayı temizlemezsen seni öldürürüm” diyerek hakaretler etti. Zeynep Çiller cam kırıklarını temizledikten sonra üst kata çocuklarının yanına çıktı. Kısa süre sonra çocukların dondurma istemesi üzerine Zeynep Çiller eşinin bulunduğu giriş kata indi. Zeynep Çiller merdivenlerden inerken korktuğu için telefonun video kaydını açarak merdiven basamaklarına bıraktı.”

Sözcü gazetesinden Hayati Arıgan’ın haberine göre; iddianamede, ‘Mert Çiller’in Zeynep Çiller’in gelmesi üzerine hakaret ve tehditlerine devam ederek tokat atmaya başladığı’ ifade edildi. Video kaydının çözümü bilirkişi tarafından yapıldı. Raporda, ‘Zeynep Çiller’in imdat diye bağırması üzerine kızı yukarıdan gelerek telefonu yardım çağırmak için aradığında video kaydının sonlandırıldığı’ aktarıldı. ‘Kızlarının yardım için evden çıktığı sonrada erkek kardeşini düşünerek geri döndüğü’ anlatılan iddianamede ‘Mert Çiller’in eşini dövmeyi bırakıp, kızını yaralama kastıyla saçlarından tutarak, kafasına eliyle vurduğu’ öne sürüldü.

İddianamede Mert Çiller’in Zeynep Çiller’in telefonuna bıraktığı telesekreter mesajında da “Alo. Telefon kapalı mı? Eğer açmışsan telefonu üstüne geleceğimizi çok iyi biliyorsun tamam mı? Yani yedi ceddim üstüne geliyor senin tamam mı? Bakalım senin yedi ceddin dayanabilecek mi bize” şeklinde hakaret ve tehditleri sürdürdüğüne dikkat çekildi.

İddianamede Mert Çiller’in kasten yaralama, basit yaralama, tehdit ve hakaret suçlarından 2 yıl 9 aydan 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi. Zeynep Çiller şiddet olayının ardından kaburgaları kırılıncaya kadar dayak yediğini iddia ederek, 11 yıllık eşi Mert Çiller’e boşanma davası açarak çocuklarının velayetini talep etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.