Kepekli Saçlar Için Işe Yarar Doğal Yöntemler

Saç kepeği; saç derisinin soyulması, pul pul dökülmesiyle meydana gelmektedir. Bunun sebebi de genelde saç derisinin nemini kaybedip kurumasıyla ilgilidir. Bu nedenle de sorunu kökünden halletmek için saç derisinin nem dengesini sağlamak gerekmektedir. Kullanılan kimyasallar aslına bakıldığında saç derisinin doğallığını koruyamadığı ve ihtiyacını karşılayamadığı için kişileri sürekli bir döngüye itmektedir. Keza sektör, ürünlerini kendilerine bağlamak için de öyle kökten çözümlerle gelmemektedir. Bu sebepler ile de en sağlıklı ve doğru seçim de doğallardan yana olmaktadır. Ancak hiçbir şey saç kepeğinize çare olamıyorsa bu sorunun asıl nedeni başka bir hastalık olabilir ve vücudunuz size saç derinizden haber vermeye çalışıyor olabilir. Eğer böyle bir şeyden şüpheleniyor iseniz lütfen aksatmadan bir uzmana danışın, testler yaptırın. Bunun yanı sıra ise saç kepeğine iyi gelecek doğal yollar ise şu şekildedir:

1. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı saç derisinin istediği nemi verir. Bu nemi korumasını da sağlar. Ayrıca Hindistan cevizi yağı saçın sağlıklı uzamasına, yumuşamasına, parlamasına, sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle doğal Hindistan cevizi yağı kepek için işe yarar en doğal çözümlerden bir tanesidir.

2. Çay ağacı yağı

Tarih boyunca sedef hastalığı dahil deri hastalıklarında işe yarar sonuçlar elde ettirebilen çay ağacı yağı, saç kepeği için de uygulanabilmektedir. Saç kepeğine iyi gelmesinin nedenlerinden biri bakterileri öldürmesinden kaynaklanmaktadır. Temiz bir saç derisine kavuşmanızı sağlayan çay ağacı yağı; dengeli bir nem seviyesine ulaşan saç derisinin kepek problemini de ortadan kaldıracaktır.

3. Aloe vera jeli

Binbir derde deva olan aloe vera jeli saç kepeği için de etkili bir çözümdür. Eğer saç kepeği sorunu ile boğuşuyor iseniz kesinlikle aloe vera jelini kullanmanın faydasını göreceksinizdir.

4. Doğal zeytinyağı

Zeytinyağı doğal nemlendiricilerden bir tanesidir. Cildin ihtiyaç duyduğu vitaminleri birebir kendisi sağlamaktadır. Bu nedenle de saç kepeği için de etkili bir yöntem olacaktır. Saç derisi ihtiyaç duyduğu neme ulaştığında, kepek problemini de ortadan kaldıracaktır.

5. Sağlıklı, doğal beslenmek

Vücudunuzun tepkilerinden biri de saç kepeği olabilmektedir. Bu nedenle bunun da farkında olmanız gerekmektedir. Vitaminler ve probiyotikler açısından yeterli biçimde faydalanmanız gerekmektedir. İyi yemek, iyi bir vücut ve iyi bir sağlık demektir. Her şeye bütünsel yaklaşırsanız, her şeyi iyileştirirsiniz. Bu sebep ile yediğinize içtiğinize, doğal olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.