İstanbul Havalimanı, Engelli Dostu Oldu

Engelli yolcuların seyahatlerini kolaylaştırmak için özel tasarlanan İstanbul Havalimanı hem ulusal hem de uluslararası anlamda adından çokça söz ettiriyor. Engelli yolcuların havalimanına girişlerinden uçağa binişine kadar her noktasının düşünüldüğü havalimanında yolcular uçuşlarını sorunsuz bir şekilde yapılıyor.

10-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Engelliler Haftası nedeniyle İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA, sosyal medya hesaplarından 19 dakikalık ‘Ceyda Düvenci ile Erişebilir Havalimanı’ videosu paylaşıldı. Kendisi de bir engelli annesi olan Ceyda Düvenci bu videoda havalimanında engelli yolcuların uçuşlarını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmesi için alınan önlemler ve yenilikleri açıkladı. İGA Yolcu Deneyimi Dizayn Sorumlusu Hilal Kahraman ise, engelli yolcuların daha rahat yolculuk edebilmesi için derneklerle bir araya geldiklerini ve engelli bireylerin isteklerine göre havalimanını dizayn ettiklerini belirtti.

Engelli yolcular için özel tasarlanan İstanbul Havalimanı’nda özel yolcular için 906 adet otopark bulunmaktadır. Bu otoparklar engelli yolcuların daha rahat giriş ve çıkış yapması için asansör ve çıkış noktalarına yakın konumlandırılıyor. Araçlarıyla havalimanına gelen yolcularının, araçtan inişlerinin daha rahat olması için üç noktada özel araç alanları bulunmaktadır. Görme engelli yolcular için ayrıca terminal içerisinde hissedilebilir yüzeyde bulunmaktadır. Bu yüzey sayesinde görme engelli yolcuların seyahatleri daha rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Havalimanında engelli yolcular içi ayrıca özel check-in kontuar, özel güvenlik ve pasaport kontrol noktaları da bulunmaktadır. Terminal içerisinde bulunan yönlendirme levhaları engelli yolcular için özel olarak tasarımı yapıldı. Görme engelliler için Braille alfabesi yerleştirilen yönlendirme tabelalarına, zihinsel özürlülere yönelik anlaşılabilir sembol/piktogramlar bulunmaktadır. Bunların dışında özel engelli tuvaletleri, özel alanlar, engelli yolcular için ayarlanmış asansör ve yürüyen merdiven ve dinlenme alanlarıyla yolcuların seyahatlerini daha kolay bir hale getiriyor.

Engelli yolcular için özel tasarlanan İstanbul Havalimanı geçtiğimiz aylarda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen “Türkiye Erişilebilirlik Ödülleri” töreninde ‘Erişilebilir İşyerleri’ kategorisinde İstanbul Havalimanı birinci olmaya hak kazanmıştı. Ödülü, Havalimanı İşletmeci İGA CEO’su Kadri Samsunlu’ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.