İsrail'den Gazze Şeridi'ne Operasyon

İsrail, Filistinli grupların yangın balonu göndermesine yanıt olarak Gazze Şeridi’ndeki Hamas mevzilerine hava operasyonu gerçekleştirdi. İsrail ordusu dün gece bölgenin güneyinde Hamas’ın roket yapımı için kullandığı bir atölyeyi ve bir askeri tesisi vurduğuna dair açıklama gerçekleştirdi. Askeri tesisin bir bölümünde Hamas’ın tünel açarken kullandığı bir çimento fabrikası olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada buranın kasten sivil yerleşim yeri içinde, bir caminin ve su arıtma merkezinin yakınında olduğu belirtildi.

Görgü tanıkları İsrail ordusunun ayrıca Gazze Şeridi’nin kuzeyini de top ateşine tuttuğuna dikkat çekti. Sağlık yetkilileri henüz İsrail saldırılarında ölen ya da yaralanan olmadığını vurguladı.

İsrail’de dün 6 Filistinli mahkum yüksek güvenlikli bir cezaevinden tünel kazarak firar edebilmişti. İsrail medyasında yer alan haberlere göre Gilboa’dan kaçan mahkumları bulmak için iç istihbarat servisi Şin Bet ile polis yoğun çalışma gerçekleştirdi. Mahkumların dışarıdan da destek aldığı belirtiliyor. Filistinli mahkumların İsrail’e yönelik bazı saldırılardan sorumlu tutulduğu belirtiliyor. Firar sonrası Gilboa’daki cezaevinde bulunan yüzlerce mahkum başka cezaevlerine gönderildi.

Firar üzerine Gazze’de yüzlerce İslami Cihad destekçisi sevinç gösterisi yapmış ve sınır yakınında havaya yangın balonları indirilmişti. İsrail itfaiyesi gönderilen yangın balonlarının çalı yangınlarına sebebiyet verdiğini açıklamıştı. El yapımı yangın balonları Filistinlilerin roket dışındaki tek silahı olarak biliniyor. İsrail ordusu ise roket ve yangın balonlarıyla yapılan saldırılara ağır hava operasyonlarıyla cevaplıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.