İsrail'de yıllar süren Netanyahu iktidarını bitirecek koalisyon oluşturuluyor

İsrail’de aşırı sağcı siyasetçi Naftali Bennett’in muhalefet lideri Yair Lapid ile koalisyon kurmayı kabul etmesinin ardından ülkedeki siyasi açmazın çözümünde sona gelindi. Koalisyonun kurulması durumunda Binyamin Netanyahu’nun 12 yıllık yönetimi bitecek.

Bennett görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Benim niyetim dostum Yair Lapid ile bir ulusal birlik hükümeti kurmak. Tanrı izin verirse böylece ülkenin kontrolsüzce yuvarlanmasını durdurabilir ve İsrail’i tekrar İsrail yapabiliriz.”

Bennett ile Lapid arasında görüşmelerin sürmesi beklense de anlaşmanın yakın olduğunun açıklanması yıllardır kurulan ittifaklara rağmen iktidarını korumayı başaran Binyamin Netanyhu’ya büyük bir darbe olarak indi.

Bennett’in konuşmasından dakikalar sonra sinirli bir ifadeyle konuşma yapan Netanyahu, şu ifadelere yer verdi: “O yüz yılın dolandırıcılığını yaptı.” Netanyahu, Bennett’in sağ seçmene ihanet ettiğini vurguladı. Aşırı sağcı siyasetçi eskiden Netanyahu’nun danışmanlığı görevini üstleniyordu.

The Guardian’ın aktardığına göre Batı Şeria’nın büyük bir bölümünü ilhak etmek isteyen Bennett, ideolojik olarak seküler Lapid’den çok Netanyahu’ya yakın bir konumda. Yerel basına göre koalisyon resmileşirse dönemin ilk 2 yılı Bennett, son iki yılı da Lapid başbakanlık görevini üstlenecek.

Eğer Lapid 3 gün içinde yeterli oylara sahip partileri toplayıp Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’e giderse, Knesset’te koalisyonun kurulması için bir oylama gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.