İsrail, Slovakya'nın Kudüs Isteğini Onayladı

İsrail, Slovakya’ya Kudüs’te bir büyükelçilik ofisi açması iznini verdi. İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Idan Roll, perşembe günü onay mektubunu Slovakya Büyükelçisi Igor Maukš’a iletti.

Roll Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu İsrail-Slovakya ilişkilerinde ve Kudüs’ün uluslararası düzeyde İsrail’in başkenti olarak tanınması için önemli bir adım. Slovakya misyonu iki ülke için de iyi olacak şekilde kültürel, teknolojik ve ekonomik işbirliğini destekleyecek.”

2018 yılında dönemin ABD başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyıp diğer ülkelere de benzer kararlar alması için baskı gerçekleştirmesinin ardından Slovakya kente bir kültür ofisi açacağına dair açıklama yaptı.

Temmuz ayında Bratislava, Kudüs’te açacağı yabancı temsilciliğin bir büyükelçilik ofisi olmasına karar verdiklerine dikkat çekmişti.

Kudüs’te sadece ABD, Guatemala, Honduras ve Kosova’nın büyükelçilikleri yer alıyor.

Slovakya’nın da üyesi olduğu Avrupa Birliği, iki devletli çözüm kabul edilmediği sürece Kudüs’ün diplomatik statüsünün değişmesine karşı çıkacaklarına dikkat çekmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.