Instagram, 16 yaş altı kullanıcı kararı verdi

Fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, artık 16 yaş altındakilerin açtığı hesapları otomatik olarak “gizli hesap” statüsüne dahil edecek. Böylece sadece onaylı takipçiler bu hesapları takip edebilecek, paylaşımları beğenebilecek ve yorum yazmalarını gerçekleştirecek.

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, Instagram’ın “gizlil hesap” olarak atadığı beş hesaptan sadece birinin kullanıcı tarafından “herkese açık hesap” haline getirildiğini gün yüzüne çıkardı.

16 yaş altında olup da hesabı gizli hale getirilen, yani özel hesap kategorisine alınan kullanıcılar, hesabını herkese açık hale getirmek istediğinde, Instagram bir uyarı mesajı göndererek özel hesapta kalmanın faydalarını kullanıcıya iletecek.

Instagram, 13 yaş altı kullanıcılar için de yeni uygulamaları teşvik edeceğini duyurdu. Uygulamanın sahibi olan Facebook şirketinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Şu an zaten hepsi çevrimiçi ve bu gençlerin yaşlarını olduğundan daha büyük göstermesini engelleyecek sağlam bir yöntem de olmadığı için; özellikle onlar için tasarlanmış deneyimler geliştirmek istiyoruz. Bu araçlar ebeveynler ve vasiler tarafından kontrol ediliyor olacak.”

Bu çalışmaların yanı sıra şirket, belli bir yaşın altındaki kullanıcıları tespit ederek yasal olmayan hesapları silmek için de yapay zeka sistemini geliştirme yönünde ilerliyor.

Yakın zamanda yürürlüğe girecek olan “Çevrimiçi Güvenlik Yasası” teknoloji devlerine, çocukların zararlı içeriğe erişmesini engelleyecek araçları sağlama konusunda sorumluluk veriyor.

Instagram, çocuk hakları üzerine çalışan gruplar tarafından, zararlı içeriğin engellenmesi konusunda başarılı olamadığı gerekçesiyle eleştirilme konusu oluyor. Şirket hakkında, Avrupa’da çocukların kullandığı hesaplardaki verilerin kullanımıyla ilgili soruşturma gerçekleştiriyor.

Bunlara karşılık olarak sosyal medya platformu Instagram, çocukların korunması üzerine bir dizi önlem aldı.

Mart ayında, 16 yaşından büyük kullanıcıların 16 yaş altı kullanıcılara doğrudan mesaj atmasına engel oldu. Yetişkin Instagram kullanıcıları, sadece kendilerini takip eden 16 yaş altı kullanıcılara mesaj atmalarına izin verilecek.

Ancak sistem, kullanıcıların hesaplarını açarken bildirdikleri yaşa dayanıyor. Yani kısıtlamalardan kaçınmak isteyen çocuk yaştaki kullanıcılar, yaşları konusunda yanlış bilgilendirme yapabilir.

Instagram, son kuralların “doğru dengeyi bulmak üzere getirildiğini” ifade ediyor.

“Eskiden beri genç kullanıcılara herkese açık ya da özel hesap seçeneğini sunuyoruz. Ancak son araştırmalarımız, herkese açık olmayan özel hesapları tercih ettiklerini gösteriyor.”

Instagram’ın getirdiği bir başka değişiklik de, “potansiyel olarak şüpheli davranışlar sergileyen” hesaplara engelleme getirilmesi. Bunlara örnek olarak da kısa süre içinde çocukların hesaplarına mesaj gönderen ya da takip etmeye başladığı için askıya alınmış hesapları ortaya çıkarıyor.

Bir yandan da “daha tedbirli bir yaklaşım” kapsamında Instagram, reklam verenlerin, belli bir yaşın altındaki kullanıcılara ilgileri ve arama motorlarındaki geçmişlerine göre değil, sadece yaşlarına, cinsiyetlerine ve bulundukları bölgeye dayalı reklam vermesi izni verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.