İlk 6 ayda Fiat Egea'ya yüzde 35, Renault Megane'a yüzde 21, Honda Civic'e yüzde 31 zam uygulandı

Otomotiv satışlarında kur etkisi günden güne artmaya devam ediyor. Her ay başı güncellenen sıfır otomobil piyasasında 2021’in ilk 6 ayında fiyatlar yüzde 35 artışla zirveyi görürken, en çok satılan ilk 10 modelde ise ortalama artış yüzde 19 olarak belirlendi. Artan fiyatla matrahında etkisiyle vergi dilimi bir üste dilime geçerek ÖTV yükü binen otomobillerde vatandaşların tercihi ise düşük hacimli ve ucuz araçlar olarak belirlendi.

Yeni Şafak’ın haberine göre Haziran başı itibariyle listeler sil baştan yenileme yapıldı. 2021 yılında en çok satılan ilk 10 modele bakıldığında kur ve vergi yansımalarının etkisi gözlemlendi. Türkiye’de en çok satılan ilk 10 modele bakıldığında şu şekilde yer alıyor; Fiat Egea, Toyota Corolla, Renault Megane, Renault Clio, Honda Civic, Volkswagen Passat, Dacia Duster, Fiat Egea Cross, Volkswagen Polo ve Hyundai i20. Sadece en fazla satılan bu 10 modele bakıldığında Ocak-Haziran 2021 döneminde ortalama fiyat farkının yaklaşık 37 bin lira olduğu ifade ediliyor. Bu da ortalama yüzde 19’luk artışı ortaya koymaktadır.

Satışta lider 10 otomobil arasında ilk 6 ayda fiyatlar en fazla yüzde 35 artarken bazılarında ise yüzde 8’lik artış gözlemlendi. Satışta lider Fiat Egea Ocak 2021’den bu yana yüzde 35’lik fiyat artışı yaşadı. Satışlarda listeye 5’inci sıradan giren Honda Civic de fiyat artışı yüzde 31’e yükseldi. Renault Megane da yüzde 21’lik artış görülürken, Fiat Egea Cross’un fiyatı lansmandan bu yana yüzde 19 artış gösterdi. Volkswagen Polo yüzde 19, Passat fiyatı ise yüzde 17 artış kaydedildi. Renault Clio’nun fiyatı yüzde 16 yükselirken, Toyota Corolla ve Hyundai i20’de de yüzde 8’lik fiyat farkı oluştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.