Hakkari'nin 20 Köyü Selden Etkilendi

Hakkari ilinin merkezi ile Yüksekova, Çukurca, Şemdinli ve Derecik ilçelerinde dün etkili olan sağanak, hayatı olumsuz yönde etkiledi. Hakkari- Çukurca kara yolunun 40’ıncı kilometresinde bulunan Taşbaşı köyünde ise derenin taşması sonucu istinat duvarı yıkılıp, ulaşımı sağlayan köprü hasar gördü. Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekil İdris Akbıyık da bugün Taşbaşı köyüne giderek incelemeler gerçekleştirdi. Vali Akbıyık, yağışlardan dolayı yaklaşık 20 köyün zarar gördüğünü ifade etti.

Vali Akbıyık, Çukurca ve Derecik ilçesinde sel nedeniyle yolların kapandığını da belirterek, şu açıklamada bulundu: “Kapanan köylerimizin yollarını büyük oranda temizleyip açtık. Bugün de Taşbaşı köyüne geldik. Taşbaşı köyümüz coğrafya konum olarak biraz riskli bir köyümüz. Hatta afete maruz kalmış köylülerimizden biri. Bununla ilgili TOKİ’nin yaptığı çalışmalar da var. Burada taşan derenin istinat duvarına zarar vermesi nedeniyle bir tehlike oluşmuş durumda. İl Özel İdaresi, DSİ, Karayolları, AFAD ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü ekipleri dünden beri burada çalışma yürütüyor. Allah’a şükür can kaybımız yok. Hasar gören yol ve içme sularını yaptıracağız.”

Vali Akbıyık, sel bölgesindeki incelemelerin ardından köy okulunu da ziyaret ederek öğrencilere kitap dağıtımı gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.