Geçtiğimiz 4 yıl içerisinde otomobil fiyatları %200 arttı

Türkiye’de otomobil almak giderek güçleşiyor. Kur artışı, yüksek faizler ve vergi oranları nedeniyle otomobil fiyatları hızla artış sağlıyor. 2021 Ocak ayından bu yana otomobil fiyatları yüzde 16’nın üzerinde arttı. 4 yıl geriye gidildiğinde fiyatların yüzde 200’ün üzerinde yükseldiği gözlemleniyor.

Otomotiv data ve 2.el araç fiyatlandırma şirketi Cardata CEO’su Hüsamettin Yalçın, Türkiye’de otomobil fiyatlarında son dört yılda yaşanan değişimi inceledi.

Hüsamettin Yalçın, yükselen kur, enflasyon, yüksek faiz, düşen alım gücü ve yüksek vergiler nedeniyle sıfır kilometre araç satın almanın oldukça zorlaştığına dikkat çekerek, devam etti: “2021 yılında en çok satan sıfır araç modellerine baktığımızda; ilk 5 modelin Haziran 2021 dönemindeki ortalama fiyatı 237 bin TL iken 4 yıl önce aynı araçların ortalama fiyatı 78 bin TL’ydi.”

Hüsamettin Yalçın’ın verdiği bilgilere göre, otomobil fiyatları sıfır araç pazarında son bir ayda ortalama yüzde 4 fazlalaştı. Haziran ayında da yaklaşık yüzde 5 zam olacağı düşünülüyor.

Yalçın’ın dikkat çektiği konulardan biri de kur artışından dolayı düşük vergi dilimine giren araç sayısının hızla azalıyor olması durumu. Geçen yıl 8 model yüzde 45-50 Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) dilimine girerken, bu yıl bu sayı 2’ye kadar geriledi. Sektör yetkililerine göre çok yakında bu ÖTV dilimine girecek araç olmayabilir.

Dünya gazetesinin haberine göre; son dönemde birçok otomobil markası tüketici için daha ulaşılabilir fiyat sunmak adına yüzde 50 ÖTV dilimine giren araç arzını artırmaya doğru yönelmeye başladı. Vergi dilimi değiştiği için bazı modellerde manuel ve otomatik vites arasındaki fiyat farkı 90 bin TL’ye çıktı.

Hem ithalde hem yerli araçlarda daha az donanımlı ve manuel araçlar tercih edilme yönüne eğilim başladı. Volkswagen Binek Genel Müdürü Gino Bottaro, 8. Nesil Golf’ün lansmanında şöyle konuşmuştu: “Biraz risk aldık ve yüksek adette manuel vites getirdik. Yüksek fiyatlar ve vergi sistemi nedeniyle SUV’dan hatchback’e kayış var.”

Birçok tüketicinin merak ettiği sorulardan birisi de otomobil fiyatları düşer mi? Sektör temsilcilerine göre Türkiye’de otomobil fiyatlarının düşmesi çok olası bir durum değil. Ancak fiyatların daha fazla yukarıya çıkmaması da belli koşullara bağlıdır. Hüsamettin Yalçın, bu koşulları şu şekilde sıralıyor:

Döviz kurunun düşmesi
Faizlerin gerilemesi
Vergilerin makul seviyeye inmesi
Enflasyonun %4’ün altında olması
Kişi başına düşen gelirin artması
Ucuz araçların payı artıyor

2021 Ocak-Mayıs döneminde pazarın yüzde 85,8’ini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçlar meydana getirdi. A ve B segmenti bu pazardan yüzde 44,5, C segmenti ise 55,5 pay alabildi.

Önceki yıllarla kıyaslandığında en düşük vergi dilimine giren A ve B segment araçların payının arttığı görülmektedir. C segmenti otomobiller 2019’da yaklaşık yüzde 63 paya sahipken, 2019’da ise yüzde 60.1’e inmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.