Engelsiz Çağrı Merkezi, Hizmete Sunuldu

– SEDAŞ, iletişimde engelleri kaldırmak amacıyla 10 Mayıs Engelliler Haftası’nda, işitme engelli bireyler için çağrı merkezinde işaret diliyle hizmet alabilme imkânı başlattığını açıkladı.

Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce’ de hizmet veren Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), ‘Engelsiz İletişim’ dönemini başlattığını bildirdi. Yapılan açıklamada, mart ayında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye’de işitme engelli vatandaş sayısının 179 bin 867 olduğunun altı çizildi. İşitme engeli bulunan yurttaşların, kamusal hizmetlerden yararlanabilme olanaklarının artırılmasına da vurgu yapıldı.

“Engelsiz Çağrı Merkezi” hizmeti kapsamında, işitme engelli vatandaşlar SEDAŞ web sitesinde bulunan “Engelsiz İletişim için tıklayın” ikonu üzerinden gerekli bilgileri doldurup çağrı merkezinde işaret dili bilen müşteri temsilcisine bağlanabilecekleri ifade edildi. Görüntülü yapılacak görüşme sayesinde işitme engelli bireyler talep ve şikayetlerini işaret diliyle aktarabilecek ve çağrı merkezi hizmetlerinden faydalanabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.