Edirne'de İstanbul Sözleşmesi Açıklaması

Edirne ilinde sivil toplum örgütleri üyesi kadınlar Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek, feshedilen İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar yürürlüğe girmesini talep etti. Açıklama, Edirne Kadın Meclisi, Edirne Kadın Platformu ve EŞİK Platformu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Açıklama öncesi caddede, olası bir provokasyona karşı polis ve jandarma ekipleri önlem aldı. Üç ayrı kadın platformunun ayrı ayrı okuduğu açıklamaya çok sayıda kadın katılım sağladı.

Edirne Kadın Meclisi adına açıklama okuyan Nazlıcan Güzel, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini belirtti ve şu sözleri ekledi: “Bir uluslararası sözleşme onaylandıktan sonra kanun hükmündedir ve ancak Meclis tarafından feshedilebilir.  Sözleşmeden vazgeçmiyoruz. Biz kadınlar yaşamak istiyoruz.”

İstanbul Sözleşmesi’nin kadına karşı yönelmiş her türlü şiddeti önlemeyi amaçladığını belirten Edirne Kadın Platformu Sözcüsü Firdevs Selvili ise şu ifadeleri kullanarak açıklama yaptı: “İstanbul Sözleşmesi kadına karşı yönelmiş her türlü şiddeti önlemeyi, şiddete maruz kalmış kadınlara yönelik etkin soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin yürütülmesini ve mevcut şiddetin ortadan kaldırılmasını amaçlayan bir sözleşmedir.”

Basın açıklaması okunduktan sonra topluluk olaysız bir şekilde dağıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.