Brezilya’da Koronavirüs Salgınında Gençlerin Can Kayıpları Artıyor

Brezilya’da koronavirüs nedeniyle can kayıpları ve vaka artışları devam ediyor. ABD’den sonra en fazla koronavirüslü vakanın tespit edildiği ikinci ülke olan Brezilya’da bilim insanları, P1 varyantının gençleri daha fazla hasta ettiğini ve gençler arasında can kaybı oranında artışa neden olduğunu açıkladı. Ülkede 301 binden fazla kişi hayatını kaybederken, can kayıplarının yüzde 27’sinin 30-59 yaş arasındaki kişilerin oluşturduğu ifade edildi. Brezilya Sağlık Bakanlığı, ülkede 30-59 yaş arasındaki kişilerde can kayıplarının 2021 yılının ilk 3 ayında yüzde 7 oranında arttığını açıkladı. P1 varyantının ilk ortaya çıktığı Amazonlar eyaletindeki Manaus kentinde yoğun bakım doktoru Luan Matos de Menezes, şu açıklamayı yaptı: “Ciddi enfeksiyonların sayısı ilk dalgadakinden çok daha fazla. Durumlarının çok daha kritik olduğunu söyleyebiliriz.” 

Sao Paulo eyaletindeki sağlık yetkilileri, hastalanan gençlerin yüzde 60’ının yoğun bakımdaki yataklara yatırılması gerektiğini duyurdu. Yetkililer, bu oranın salgında önceki döneme göre endişe yarattığını ifade etti. Sao Paulo’daki bir hastanede, yoğun bakım ünitesinde görev yapan Dr. Maria Dolores da Silva, şu ifadeleri kullandı: “30’lu yaşlardaki bir kişinin ölümünü görmek çok ama çok acı verici. Önlerinde uzun bir hayatları var, ama Covid bunu alıyor.”

Brezilya’da ortaya çıktığı belirtilen koronavirüsün P1 varyantı için bilim insanları çalışmalarını hala devam ettiriliyor. Ülkede yapılan araştırmalar kapsamında P1 varyantının, bir önceki varyanta göre 2.2 kat daha bulaşıcı olduğu belirlendi. Sao Paulo Üniversitesi’ndeki uzmanların Imperial College London ve Oxford Üniversitesi’yle birlikte yürüttüğü çalışmalar kapsamında, koronavirüsün P1 varyantının Amazonlar eyaletindeki Manaus kentinde, ikinci dalga sırasında ortaya çıktığı düşünülüyor. P1 varyantı, Ocak ayında ilk olarak Manaus’tan Japonya’ya seyahat eden kişilerde tespit edilmişti. Ancak uzmanlar, varyantın Manaus kentinde Kasım ayının başlarında ortaya çıktığına inanılmaktadır.

Ayrıca, P1 varyantının Vuhan’da ortaya çıkan varyanta göre iki kat daha bulaşıcı olduğu ifade edilirken; varyantın bağışıklık sisteminden kurtulabildiği, tekrar bulaşabilme oranını da yüzde 25 ila yüzde 60’ kadar yükselttiği açıklandı. Brezilya’da P1 varyantı dışında mutasyona uğramış 3 yeni türün daha tespit edildiği bildirildi. Bilim insanları, tespit edilen bu varyantlara ilişkin henüz net bir verinin ortaya çıkmadığını da belirtti. Brezilya’da son açıklanan verilere göre toplam tespit edilen koronavirüslü vaka sayısı 12 milyon 227 bin 179’a ulaştı. Ülkede toplam can kaybı 301 bin 87 olarak açıklanırken; iyileşenlerin sayısının 10 milyon 689 bin 646, toplam aktif vaka sayısının ise 1 milyon 236 bin 446 olduğu dile getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.