Birçok Ülke, İsraile'e Gerilimi Azaltma Çağrısı Yaptı

Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa’nın cemaatine ve zorunlu göç tehdidi nedeniyle gergin günlerin yaşandığı Kudüs’teki Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerine müdahale eden İsrail polisine tepki gösterilmeye devam ediliyor. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İsrail’e işgal altındaki Kudüs’te Filistinlilere uyguladığı şiddet nedeniyle tepki göstererek, şu ifadelere yer verdi: “İsrail, İslam’ın en kutsal bayramında İslam’ın en kutsal 3. Camii’nde masum ibadet eden sivilleri de vurdu.Mescid-i Aksa saldırı altındadır.” Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıyı şiddetli bir şekilde kınandı.

BM Genel sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric tarafından yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, işgal altındaki Doğu Kudüs’te devam eden şiddetin yanı sıra Şeyh Cerrah mahallelerindeki Filistinli ailelerin evlerinden olası tahliyesi konusundaki derin endişesini dile getirdiğini aktardığı açıklama şu şekilde oldu: “Guterres, uluslararası insani hukuk ve uluslararası insan hakları hukuku kapsamındaki yükümlülükler doğrultusunda İsrail’i yıkım ve tahliyeleri durdurmaya çağırıyor.”

Norveç’in New York’taki BM misyonunun sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde oldu: “Siyasi, dini ve diğer liderlerin bu tehlikeli durumu hafifletmesi için ellerinden geleni yapması önem arz ediyor. 1967’den beri işgal altında olan Filistin bölgesinin demografik yapısını, karakterini ve statüsünü değiştirmeyi amaçlayan tüm önlemler yasa dışıdır.”

 ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazartesi günü Gazze’den İsrail’e yapılan roket saldırılarının ‘derhal’  durdurulması gerektiğini söyleyerek,tarafları gerilimi azaltmak için adımlar atma çağrısı yapıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price de, Hamas’ın İsrail’e roket saldırılarının ‘kabul edilemez bir gerginlik tırmanışı’ olduğunu belirterek, ABD’nin Kudüs’te sükuneti desteklediğini belirtti. İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: “Birleşik Krallık, Kudüs’e ve İsrail içindeki yerlere roket atılmasını kınıyor. Kudüs ve Gazze’de devam eden şiddet sona ermelidir. Tüm tarafların gerilimi düşürmesine ve sivil nüfusun hedef alınmasına son verilmesine ihtiyacımız var.”

İşgal altındaki Doğu Kudüs, İsrail’in Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinlilere zorunlu göç tehdidi nedeniyle gergin günlere sahne olmaya devam ediyor. İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki saldırıları da kutsal kentteki tansiyonun yükselmesine sebep oluyor. İsrail güçleri, 7 Mayıs akşamı teravih namazı sırasında Mescid-i Aksa’daki cemaate ses bombaları ve plastik mermiyle müdahalede bulunmuştu. İsrail’e Kudüs’teki Şeyh Cerrah ve Mescid-i Aksa’da Filistinlilere yönelik saldırılar nedeniyle ültimatom veren Hamas, Batı Kudüs ve İsrail’in güneyine roket saldırıları gerçekleştirdi. Hamas’ın saldırı sonrası İsrail ordusu Gazze’ye hava saldırısı yaptı. Saldırılar sonrası aralarında çocukların da bulunduğu 24 kişi şehit olurken 103 Filistinli de yara aldı.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.