İsrail'de yıllar süren Netanyahu iktidarını bitirecek koalisyon oluşturuluyor

Milliyetçi Yesh Atid partisi lideri Naftali Bennet, dün yaptığı açıklamada ana muhalefetin koalisyon teklifine onay verdi. Bennet, eğer hükümet kurulabilirse ilk iki yıl başbakanlık görevini üstlenecek. Sağcı lider, bugün verdiği röportajla da Arap liderlere seslenerek koalisyon ihtimalini fazlalaştırdı.

Bennet, Channel 12 kanalına verdiği röportajda, Başbakan olacağını söyleyerek, meclisteki Arap partisi lideri Mansur Abbas’tan da övgüyle söz etti. Bennet, geçmişte Hamas ve terörle bağı olduğu suçlamasını yaptığı lider için, “çok cesur” yorumunda bulundu.

Bennet, geçtiğimiz günlerde İsrail meclisindeki Arap yurttaşları temsil eden Ra’am partisi lideri Mansur Abbas ile koalisyon için görüşme yaptığını belirterek devam etti: “Abbas İsraillilere yardım için elini uzatan çok dürüst, onurlu ve cesur bir lider. Hamas destekçisi değil.”

Bennet; “Gerektiğinde yine terör operasyonları yapmaktan çekinmeyiz. Bu yüzden koalisyon dağılacaksa da yine seçime gideriz” ifadesini kullanarak kendisine gelen eleştirilere karşı, çizgi olarak sağ siyaset içerisinde kalmaya devam edeceğini duyurdu.

Yeni hükümet tasarısının güven oylamasına 12 gün kala, Netanyahu cephesinde ise gerilim devam ediyor. Faal Başbakan, koalisyonun terör bağlantılı olduğunu ve İsrail’i felakete sürükleyeceğini aktardı. Muhalefetin güven oylaması çağrısı ise Netanyahu’nun lideri olduğu Likud Partili meclis başkanının ertelemesiyle karşı karşıya kaldı. Netanyahu’nun, zaman kazanarak tasarıya karşı hamle geliştireceğini söyleyen muhalefet sözcüleri, güven oylamasının bir an önce yapılması gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.