Babamın Böyle Bir Mertebede Olmasından Gururluyum

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106’ncı yıl dönemi kapsamında düzenlenen törenler Asri Mezarlığı Şehitliği’nde çelenk bırakılmasıyla başlatıldı. Törene, Vali Süleyman Elvan, 6’ncı Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Emniyet Müdürü Doğan İnci, Çukurova Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Meryem Tuncel, kent protokolü ve şehit yakınları katılım sağladı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından şehitler için saygı atışı yapıldı. Vali Süleyman Elvan’ın, şehitlik defterini imzalamasının ardından şehitler için Kuran-ı Kerim tilaveti okundu. Vali Elvan ve beraberindekiler, şehit aileleriyle görüşme yapıldı. Şehit mezarlarına karanfiller bırakıldı. Protokol üyeleri ve şehit yakınları daha sonra Buruk Mezarlığı’ndaki şehitlikte düzenlenen törene katılım sağladı.

10 Kasım 2015’te Şırnak’ta düzenlenen ‘Hendek Operasyonu’nda PKK’lı teröristlerce girdiği çatışmada şehit olan özel hareket polisi Hilmi Bardakçı’nın eşi Havva ve kızı Zehra Bardakçı da törene katıldı. Havva Bardakçı, eşinin acısını ilk günkü gibi yaşadığını şu sözlerle dile getirdi: “Böyle günler bizi mutlu ediyor. Çok mutlu oluyoruz. Gururumuzu daha çok hissediyoruz. Tüm şehit ailelerine Allah sabır versin.”

Zehra Bardakçı ise babasının şehit olduğu yılda küçük olduğu için olayın farkında olmadığını şu ifadelerle dile getirdi: “Babamı çok özlüyorum. Onun yanımda olmasını isterdim. Babamın böyle bir mertebede olmasından dolayı gururluyum.” 

2016 yılında Diyarbakır’da şehit olan özel harekat polisi Ebubekir Durmuş’un annesi Ayşe Durmuş da ateşin düştüğü yeri yaktığını belirterek, oğlunun mezarını kucakladı. Şehit polisin kardeşi 25 yaşındaki Abdulsamet Durmuş ise ağabeyinin hiç düşünmeden canını feda ettiğini belirterek, tüm şehitlere rahmet dilediğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.