Aşı Tedarik Krizi Bugün Görüşülecek

İngiltere’nin Oxford Üniversitesi ve İsveç firması AstraZeneca tarafından ortak geliştirilen koronavirüs aşısı, AB ve İngiltere arasında kriz çıkmasına sebep oldu. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AstraZeneca’nın aşı tedariki konusunda İngiltere’ye yönelik sözleşmesini tam olarak uyguladığını, ancak AB’deki diğer ülkelere yönelik sözleşme şartlarını yerine getirmediğini açıkladı. Von der Leyen’in bu açıklamalarının ardından gündeme gelen ve İngiltere’nin aşı programını iki aylık bir gecikmeye uğratabileceği ifade edilen ‘tedarik yasağı’, bugün yapılacak AB sanal toplantısında görüşme sağlanacak.

Hafta başından bu yana yaşanan gerilime rağmen, AB ve İngiltere tarafından dün yayınlanan ortak bildiride, ‘ilişkileri geliştirmek için birlikte çalışıyoruz’ mesajı yayınlanan bildiride şu şekilde oldu: “Hepimiz aynı salgınla karşı karşıyayız ve üçüncü dalga AB ile İngiltere arasındaki iş birliğini daha da önemli hale getiriyor. Görüşmelerimize devam edeceğiz.” Ayrıca, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, olası yeni düzenlemelerin ‘ihracat yasağı’ anlamına gelmediğini dile getirdi.


Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, hafta başında yaptığı açıklamada Oxford/AstraZeneca’nın İngiltere’ye tedarikinin sözleşmeye göre tam olarak yapıldığını ancak Avrupa Birliği’ne yönelik tedarikte yetersiz kaldığını ise şu ifadelerle dile getirdi: “AstraZeneca’ya mesajımız budur; diğer ülkelere teslimat yapmaya başlamadan önce Avrupa ile sözleşmenizi yerine getirin.” Von der Leyen’in açıklamalarının ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel, şu sözleri kullandı: “Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’i destekliyorum. AstraZeneca ile bir sorunumuz var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.