'Arife Tahtı' Topkapı Sarayı'nda Sergilenmeye Başladı

 ‘Arife Tahtı’ Topkapı Sarayı’ndaki Revan Köşkü’nde sergilenmeye başlandı. “Merasim tahtları” Topkapı Sarayı’nın koleksiyonları arasında yer alan en görkemli parçalardan birisi. Sultan I. Ahmed Tahtı olarak da adlandırılan taht, padişahlar tarafından bayramlardan bir gün önce sarayda düzenlenen merasimlerde kullanılmaktaydı. Bayram törenlerinin vazgeçilmezi Arife Tahtı’nın yapım tarihi 1603 – 1617 tarihleri arasındandır. Tahtın ustası ise, Sultanahmet Camii’nin mimarı ve aynı zamanda sedef ustası Mimarbaşı Sedefkâr Mehmed Ağa’dır.

Topkapı Sarayı Dairesi Başkanı İlhan Kocaman, şu açıklamada bulundu: “Osmanlı’da önemli iki bayram vardı. Bunlardan biri Kurban, diğeri Ramazan Bayramıydı. Bayramlar bir gün önce yani Arife günü başlardı. Padişah öğlen namazını ağalar camisinde kıldıktan sonra, arife tahtı dediğimiz bu taht arz odasının önüne konur ve ikindi namazından çıktıktan sonra padişah bu tahta otururdu. Saray ahalisi ve Enderunlular ile bayramlaşmasını gerçekleştirirdi. Bu program akşam namazına kadar sürerdi. Akşam namazından sonra son  iftar yapılır ve sabah padişah Ayasofya ya da Sultanahmet Camii’ne giderek, bayram namazını kılardı. Ve namazdan sonra altın taht veya bayram tahtı dediğimiz cülus tahtı, Babüssaade(Saadet Kapısı) önüne konur, orada resmi bayramlaşma başlardı.”

Tahtın özellikleri ile ilgili bilgi veren Kocaman, şu şekilde devam etti: “Arife tahtının ahşabı cevizdendir. Üzeri sedef ve bağ ile kaplanmıştır. Ustası, 1. Ahmed döneminin ser mimarı ve aynı zamanda Sultanahmet Camii’nin de mimarı olan Mehmet Ağa’dır. Üzerinde, kenarlarında, tepeliklerinde altın ve zümrüt bulunuyor. Üst kısmındaki fener şeklindeki yapı ise yakut ve zümrütten oluşmaktadır.”

Ziyaretçilerin ne zamana kadar tahtı burada görebilecekleri sorusuna ise Kocaman, şu yanıtı verdi: “Topkapı Sarayı’nda 5 taht bulunuyor. Bu taht aslında hazine köşkü olarak bilinen Fatih Köşkü’nde sergilenmekteydi. Ancak orası uzun zamandır restorasyonda olması nedeniyle, ziyaretçilerin görmesi için Topkapı Sarayı Revan Köşkü içinde sergilenmekte.  Fatih Köşkü tamamlayıncaya kadar, muhtemelen 2022’de tamamlanacak. O zamana kadar Arife Tahtı burada, Altın Taht ise arz odasında yer alacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.