Araçların Yarısının Elektrikli Olacağı Iddiası

Küresel binek araç satışlarının yüzde 50’sinin 2032’ye kadar elektrikli araçlardan oluşması beklenirken, bu sektörde köklü altyapı çalışmaları hızlanacak.

Norveç merkezli DNV şirketi tarafından hazırlanan ve çevreci araçlara ilişkin öngörüleri içeren “Enerji Dönüşümü Görünümü 2021” başlıklı rapordan derlenen bilgilere göre, geçen yıl yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle düşen emisyonlar, bu yılın başından itibaren hızla yükseliş kaydetti.

Rapora göre, küresel enerji talebinin 30 yıl içinde yüzde 19’dan yüzde 38’e çıkacağı tahmin ediliyor. Elektriğin temiz ve sürdürülebilir kaynaklardan üretilmesi emisyonların radikal artışını önlemede önemli bir hal alıyor.

Güneş ve rüzgâr enerjisinin 2050’de şebeke elektrik üretiminin yüzde 70’ini karşılayacak duruma geleceği öngörülen rapora göre, fosil kaynakların bu alanda kullanımının toplam kaynaklar içindeki payı yüzde 13 olarak kaydedilecek.

Ulaşım, elektrik, ısıtma ve soğutma gibi alanlarda artan enerji ihtiyacında elektrik üretiminin düzenli, dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi için karbonsuzlaştırılmış enerji sistemlerinin depolama teknolojileri ile desteklenmesi gerekli oluyor.

Ulaşımda talep tarafında Çin, Avrupa ve ABD’de binek ve ticari taşıtların elektrikli araçlarla ikamesi yönünde çalışmalar sürüyor. Bu üç bölgede elektrikli taşıtların sayısı hızla artıyor, özellikle Avrupa’da elektrikli araçların satın alınmasına yönelik teşvik ve vergi destek paketleri tüketicilerin hizmetine aktarılıyor.

Küresel binek araç satışlarının yüzde 50’si 2032’ye kadar elektrikli araçlardan meydana gelecek. Araçların elektrikli olması, emisyonların ulaşımda azalmasını desteklerken, bu sektörde köklü altyapı çalışmalarına hız verilecek.

Dünya genelinde üç çeşit elektrikli taşıtta üretim maliyetleriyle birlikte ürün maliyeti de inecek. Bunlar arasında binek araçlar, ticari araçlar ile iki veya üç tekerlekli taşıtlar bulunacak.

Teknolojik gelişmelerde ise Avrupa’da elektrikli araçlar için gerekli batarya büyüklüğü saatte 49 kilovatsaatten 10 yıl içinde 100 kilovatsaate yükselecek. Bu alandaki kapasite, elektrikli araçlardaki en büyük endişe olan menzil ölçeğinin de daha güvenilir olmasını sağlayacak, kapasite artışı ayrıca elektrikli araçları daha çekici bir hal alacak.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın raporuna göre, geçen yıl dünya genelinde satılan elektrikli araçların sayısı yüzde 41 artışla 3 milyon seviyesinde sağlandı. Elektrikli araç satışları geçen yıl dünyadaki toplam araç satışlarının yüzde 4,6’sını meydana getirdi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Türkiye’de ağustos sonu itibarıyla 8 aylık toplam elektrikli otomobil satışı 1196’ya, hibrit otomobil satışı da 32 bin 885’e çıktı.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli ve hibrit araç pazarına ilgi fazlalaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.