Apple'dan, Cihazlarına Yeni Güncelleme

Apple tüm Mac, iPhone ve iPad’leri etkileyen ve bu cihazların kullanıcı hiçbir linke tıklamadan hacklenmesine olanak sağlayan bir güvenlik açığını kapamak için işletim sistemi güncellemesi paylaştı.

Telefon ve tabletlere iMessage üzerinden gönderilen bir PDF dosyasıyla, kullanıcılar dosyaya tıklamasa bile cihazın ele geçirilebileceği kısa süre önce bağımsız araştırmacılar tarafından öne sürülmüştü.

Toronto Üniversitesi’ndeki Citizen Lab’den araştırmacı Bill Marczak, şu ifadelere yer verdi: “Cihazların hiçbir şeye tıklamadan ele geçirilebileceğine dair kanıtlar görmüştük fakat ilk defa bunun bir örneğiyle karşılaştık.”

Güvenlik açığı bilgisayar, tablet ve telefonların yanı sıra Apple Watch’u da etkisi altında bırakıyor.

Citizen Lab, bu açığın bir Suudi aktivistin telefonunun ele geçirilmesi için kullanıldığını, bunun arkasında İsrail merkezli NSO Group adlı şirketin olduğunu düşündüklerine dikkat çekti.

Reuters’a bir açıklama yapan NSO, saldırının arkasında olduğunu ne yalanladı ne de kontrol etti.

NSO, “dünya genelinde istihbarat ve kolluk kuvvetlerine, terör ve suçla mücadele için hayat kurtaran teknolojiler satmaya devam edeceklerini” ifade etti.

Güvenlik uzmanları bunun çok tehlikeli bir açık olduğunu fakat sıradan kullanıcıların endişe etmesine gerek olmadığını, bu tür saldırıların genellikle hedef alınmış üst düzey kişilere yapıldığına dikkat çekiliyor.

Bir blog paylaşımında bu hatayı duyuran Apple, iOS ve iPadOS 14.8 güncellemeleriyle sorunu çözdüğü hakkında açıklama gerçekleştirdi.

Güncelleme bugün itibarıyla Apple cihazlarına alınabiliyor.

Apple bugün düzenleyeceği bir etkinlikle yeni iPhone’larını tanıtacak. Şirketin AirPods ve Apple Watch’ların da yeni modellerini tanıtacağı öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.