Almanya’da Dev Fabrikada Yangın Çıktı

  • 27 Mart 2021
  • 0
  • 47 Görüntüle
Almanya’da Dev Fabrikada Yangın Çıktı

Türkiye’nin dev alüminyum şirketi olan ASAŞ’ın Almanya’daki Neuwied kentinde faaliyet gösteren üretim ve lojistik tesisinde tadilat sırasında yangın meydana geldi. Yangının, 70 bin m2 lik kapalı alana sahip 880 bin m2 bölgedeki fabrikanın alt katındaki bir bölümde meydana geldiği ifade edildi. Dün akşam üzeri çıkan yangının bu sabah saatlerine kadar devam ettiği açıklandı. Siyah dumanların gökyüzünü kapladığı yangının söndürme çalışmalarına 350 itfaiye görevlisi katılırken, soğutma çalışmalarının sürdüğü açıklandı.

Fabrikanın Neuwied müdürü Adem Azak, yangınla ilgili şu açıklamada bulundu: “Nedenini bilmiyoruz. Gelecek raporla öğreneceğiz. Yangın daha çok bizim depo olarak kullandığımız yerlerde değil fabrikanın atıl kısmında çıkmış. Biz de görmedik akşam paydos saatinden sonra çıkmış. İtfaiye müdahale etmiş biz itfaiyeden sonra geldik.”

Yangının paydostan sonra çıkmasının büyük şans olduğuna değinen Azak şu açıklamayı yaptı: “Zaten tadilat çalışmaları yapıyorduk. Malum fabrikayı yeni devraldık. Şu an için çok fazla bir işçi çalışmıyor. 15 kişi bir çalışanımız vardı. Herhangi bir can kaybımız yok Allaha şükür.”   

Neuwied İtfaiye görevlileri yangına ilişkin soruşturma başlatıldığını açıklandı. Öte yandan, Neuwiedde Thssen Gurup’a ait olan dose sac imalatı yapan Rassselstein fabrikasını üç yıl önce Türkiye’den ASAŞ satın aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir