Ab'de Araç Tescilleri Ağustosta Geriledi

Avrupa Birliği’nde (AB) araç tescilleri ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,1 gerileyerek 622 bin 993 adede indi. Böylelikle Avrupa’nın en büyük otomobil piyasaları üst üste iki ay çift haneli düşüşlere sahne oldu. AB, Türkiye’nin en büyük otomobil ihraç pazarı konumunda yer alıyor.

Bloomberg HT’nin aktardığına göre AB’nin dört büyük piyasası benzer eğilimler gösterdi ve bu ülkelerin tümünde sert düşüşler oldu. Söz konusu dönemde en büyük düşüş yüzde 35,3 ile Fransa’da olurken, bunu yüzde 28,9 ile İspanya, yüzde 24,9 ile Almanya ve yüzde 19,2 ile İtalya izledi.

Bu yılın temmuz ayında, Avrupa binek otomobil piyasası, dört aylık hızlanan büyüme döneminin ardından, yeni tescili yapılan araç sayısının yüzde 23,2 düşerek 823 bin 949 adede inmesi ile birlikte büyük bir geri çekilme meydana gelmişti.

Geçen ay en büyük düşüş yüzde 28,9 ile İspanya’da meydana gelmişti. Bu ülkeyi yüzde 27,3 ile İtalya, yüzde 23 ile Almanya ve yüzde 15 ile Fransa izlemişti.

2021 yılının ilk sekiz ayında ise, satış hacimleri yıllık bazda yüzde 11,2 artarak toplam 6,8 milyon araca çıktı.

AB piyasalarının yaz aylarındaki zayıf performansına karşın, yılın başlarında görülen güçlü artışlar kümülatif rakamın artı bölgesinde kalmasına sebep vermişti.

Sonuç olarak, büyük piyasaların her biri yılın şimdiye kadarki döneminde büyüme sağladı. En güçlü büyüme yüzde 30,9 ile İtalya’da görülürken, bu ülkenin ardından yüzde 12,8 ile Fransa, yüzde 12,1 ile İspanya ve yüzde 2,5 ile Almanya takip etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.