8 Yaşındaki çocuk Dine Hakaretle Suçlanıyor

Pakistan’da 8 yaşında bir çocuk, “dine hakaretle” suçlanan en genç insan olarak belirlendi. Çocuğun ülkenin doğusundaki bir polis merkezinde olası saldırılara karşı koruma altına alındığı ifade edildi.

Çocuğun geçen hafta kefaletle serbest bırakılmasının ardından Punjab’ın muhafazakar Rahim Yar Khan bölgesindeki Hindu tapınağına bir kalabalık tarafından saldırı gerçekleştirilmişti. Çocuğun ailesi ve bölgedeki birçok Hindu evlerini terk etti. Durumu kontrol altına alması için bölgeye asker sevk edildi.

Çocuk, bir mederesenin kütüphanesinde “bilinçli olarak” tuvaletini halıya yapmakla yargılanıyor. ‘Dine hakaret’ suçları Pakistan’da ölüm cezasıyla sonuçlanabiliyor.

Çocuğun ailesinden bir kişi, The Guardian’a yaptığı açıklamalarda, şu ifadelere yer verildi: “O dine hakaret suççlarından haberdar bile değil ve bununla yanlış bir şekilde suçlanıyor. Suçunun ne olduğunu bile anlamıyor ve bir hafta boyunca hapishanede tutuldu.”

Bir çocuğa dine hakaret suçlaması yöneltilmesi, Pakistan’daki hukuk uzmanlarını da şaşırttı. Daha önce bu yaşta bir kişi hiç dine hakaret suçuyla yargılanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.