600 Fazla Müzisyen, İsrail İçin Boykot Çağrısında Bulundu

Dünyanın birçok ülkesinden aralarında Roger Waters, Patti Smith ve The Strokes grubundan Julian Casablancas gibi ünlü isimlerin de bulunduğu 600’den fazla müzisyen, imzaladıkları mektupla İsrail’i boykot çağrısında bulundu. Türkiye’den piyanist Büşra Kayıkçı ve çellist Duygu Demir çağrıya imza atan isimlerden biri oldu.

Musicians for Palestine (Filistin’i Destekleyen Müzisyenler) oluşumu tarafından yayımlanan mektupta, şu ifadelere yer verildi: “Müzisyenler olarak sessiz kalamayız. Bugün Filistin’in yanında olmalıyız.”

Independent Türkçe’nin haberine göre; İsrail’in “Filistinlilerin etnik temizliğine bağlı bir yerleşimci-sömürgeci proje” yürütmekle suçlandığı mektupta, İsrail’in Gazze’ye yönelik son saldırılarda savaş suçu işlediği ifade edildi. Mektupta şu ifadelere yer verildi: “Sizi de İsrail’deki suç ortağı kültürel kurumlarda konser vermeyi reddederek bize katılmaya çağırıyoruz.”

Mektubun imzacıları arasında uzun süredir İsrail’i boykot hareketini destekleyen eski Pink Floyd solisti Roger Waters, Rage Against the Machine, Questlove, rap grubu Run the Jewels ve System of a Down’dan Serj Tankian da var. Türkiye’den piyanist Büşra Kayıkçı ve çellist Duygu Demir’in de imzaladığı mektuba bazı Yahudi müzisyenlerin de imza atması dikkatlerden kaçmadı.

Daha önce de İsrail’i boykot amacıyla sanatçılara yönelik benzer imza metinleri yayımlanmıştı ancak son mektup, bugüne dek ana akım müzik camiasından en fazla sayıda müzisyenin desteklediği metin halinde oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.